Pomnik Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej

Niedaleko Gib powstał Pomnik Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej – największej zbrodni popełnionej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej.

W poniedziałek 16 maja 2022 roku odbyło się jego uroczyste odsłonięcie. Wśród uczestników uroczystości byli – reprezentujący Burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską – Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, a także strażacy ochotnicy z OSP w Starej Rozedrance i harcerze z sokólskiego hufca.

Nowy pomnik składa się z postaci Chrystusa Frasobliwego z przerzuconym przez ramię płaszczem wojskowym, krzyża i dzwonu pamięci. Symbole te zostały ulokowane w miejscu prawdopodobnego ostatniego, tymczasowego obozu ofiar, gdzie przetrzymywano część z nich przed egzekucją. Pomnik powstał pod nazwą „Ostatni Krzyk Obławy”.

Obława augustowska była pacyfikacją terenu Puszczy Augustowskiej i jej okolic przeprowadzoną w lipcu 1945 r. przez jednostki Wojsk Wewnętrznych NKWD i Armii Czerwonej przy pomocy oddziałów WP oraz miejscowych funkcjonariuszy UB i MO. Aresztowano ok. 2 tys. osób, z których po brutalnych przesłuchaniach wyselekcjonowano ok. 600 i wywieziono w nieznanym kierunku. Osoby te zginęły w nieznanych wciąż okolicznościach.

(UM)

Skip to content