Klasa klarnetu SSM na festiwalu w Szczecinie

Sześcioro klarnecistów Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Sokółce wzięło udział w X Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, który odbył się w dniach 6-9 kwietnia 2022 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Grupie towarzyszyła nauczycielka klasy klarnetu – pani Marlena Ostrowska oraz pani Anetta Pękala – nauczycielka pianistka.

Zdjęcie grupowe

Pierwszego dnia festiwalu uczniowie SSM I st. w Sokółce wzięli udział w przesłuchaniach konkursowych I i II grupy. Zaprezentowali się przed publicznością z różnych zakątków Polski i zagranicy. Jury złożone z wybitnych muzyków i profesorów wyższych uczelni muzycznych odznaczyło wyróżnieniem sokółczankę Weronikę Czyżewską, uczennicę klasy III w cyklu 6-letnim.

Poza zmaganiami konkursowymi, podczas festiwalu uczniowie mieli okazję uczestniczyć także w lekcjach mistrzowskich z polskimi i zagranicznymi klarnecistami (Czechy, Portugalia). Wysłuchali również koncertu, podczas którego zapoznali się z różnymi odmianami klarnetu – małym klarnetem Es oraz klarnetem basowym.

W przerwie pomiędzy kolejnymi punktami festiwalu klasa klarnetu zwiedziła miasto, a także postanowiła się przekonać, jak daleko Szczecin leży od morza. Uczniowie pojechali pociągiem do Świnoujścia, gdzie mieli okazję popłynąć promem oraz przespacerować się po nadbałtyckiej plaży i zobaczyć symbol miasta – Stawę Młyny – czyli znak nawigacyjny w kształcie wiatraka.

Po krótkiej wycieczce nad morze uczniowie wrócili do Szczecina na wielki finał – koncert gwiazdy festiwalu Sharon Kam – izraelskiej klarnecistki światowej sławy. Gwiazda wystąpiła w sali koncertowej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie z tamtejszą orkiestrą symfoniczną, którą poprowadził niemiecki dyrygent Gregor Bühl. Po koncercie klarneciści pogratulowali wspaniałej solistce i zrobili z nią pamiątkowe zdjęcie, jak również z Dyrektorem Festiwalu – panem Piotrem Piechockim.

Uczniowie wrócili do Sokółki z pięknymi wspomnieniami, bogaci o wartościowe przeżycia i nowe doświadczenia, a także zmotywowani do dalszej pracy!

Sekretariat SSM


Zobacz również

Skip to content