W fotografii najważniejsze jest światło

“W fotografii najważniejsze jest światło” – te słowa można usłyszeć praktycznie od każdego fotografa lub przeczytać w każdej książce, zajmującej się dziedziną fotografii. Umiejętność odnajdywania rewelacyjnego światła jest podstawą, każdego świadomego fotografowania.

Warsztaty fotografii

Wielu fotoamatorów na początku swej drogi uważa, że dobre zdjęcia są dziełem cudownych aparatów, drogich obiektywów i muszą być realizowane w egzotycznych miejscach, przy udziale zaawansowanych programów graficznych. Aby nauczyć się widzenia światła, tak naprawdę musisz być uważnym obserwatorem, zwracającym uwagę na drobiazgi otaczającego nas świata. Dzięki zastosowaniu różnych rodzajów światła, możemy uzyskać różne efekty i na wiele sposobów opowiedzieć tę samą historię. Zanim zaczniemy robić zdjęcia musimy zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać, to bardzo ważne bo od tego zależy, w jaki sposób ustawimy fotografowany obiekt względem światła.

Podczas zajęć omówiono czym jest i jak zastosować światło sztuczne i naturalne: sztuczne to oświetlenia lampami błyskowymi, studyjnymi, przy pomocy latarki, światła z telefonu, czyli wszystko to, co daje sztuczne światło z różnych urządzeń. Naturalne to po prostu światło zza okna, gdy fotografujemy w pomieszczeniu lub promienie słoneczne przy fotografii plenerowej.

Wiedzy było mnóstwo, a moc wyobraźni czyni cuda. W jaki sposób wykorzystano światło podczas zajęć, jakie były pomysły, można zobaczyć oglądając galerię zdjęć. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, wcześniejszych działań. Do śledzenia naszych kolejnych zajęć, polubienia strony Stowarzyszenia Oczy Podlasia:

https://www.facebook.com/events/576086923837443/?active_tab=discussion

„Fotografia jest fajna” to projekt objęty Patronatem przez Burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską. Projekt w pełni realizowany jest z zadań Gminy Sokółka z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomanii.

Marcin Pogorzelski

Skip to content