Nie samym chlebem człowiek żyje?

Znane przysłowie głosi “Nie samym chlebem człowiek żyje”, a jednak dzień 26 października 2021 r. był niezwykły i dla wielu osób był wyjątkiem od tej reguły.

Warsztaty wyrobu chleba

Działanie Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok we współpracy z Sokólskim Ośrodkiem Kultury zaowocowało powstaniem jednego dnia 76 chlebków – tylu uczestników miały warsztaty chlebowe na które zaprosiliśmy lokalne placówki szkolne oraz mieszkańców. W zajęciach odbywających się przez cały dzień w Sokólskim Ośrodku Kultury wzięli udział uczniowie: Przedszkola nr 1 w Sokółce, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce, po południu zaś osoby dorosłe.

Warsztaty odbyły się w sali widowiskowej SOK “Lira” oraz w Muzeum Ziemi Sokólskiej i cieszyły się ogromną popularnością. Na spotkaniu dzieci i dorośli poznali czym jest zakwas, jak wykonać samodzielnie chleb, pod okiem specjalistów przygotowali ciasto chlebowe od podstaw i zabrali je do domu w celu wypieku wraz ze spersonalizowaną ulotką-przepisem dotyczącą wypieku. Każdy chętny mógł także wziąć ze sobą tytułowy “zakwas”. Popołudniowe spotkanie dla osób dorosłych było okazją do skonsultowania swoich doświadczeń na temat wypieku chleba, można było poprosić o radę i podzielić się swoimi przepisami i wspomnieniami na temat wypieku.

Prowadzący warsztaty – Łukasz Radziszewski oraz Ewa Tatar zachęcają do kontaktu i pochwalenia się rezultatami warsztatów, zdjęcie upieczonego chlebka powstałego na zajęciach można przesłać na adres mailowy: lub na adres mailowy Muzeum Ziemi Sokólskiej, które koordynowało wydarzenie ze strony SOK:

Wydarzenie zostało sfinansowane z Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS.

Edyta Wiśniewska


Zobacz również

Skip to content