Realizacja projektu „Wygraną jest zdrowie” dobiegła końca

Wielopłaszczyznowy projekt „Wygraną jest zdrowie”, realizowany przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki, dobiegł niestety końca.

Zadaniem realizowanych działań było przywrócenie czynnego uczestnictwa w życiu społecznym, poprawę kondycji psychicznej i fizycznej oraz utrzymanie więzi w grupie senioralnej. Na całość złożyło się pięć wydarzeń.

Warsztaty z florystki

Pierwszym działaniem było spotkanie z dietetykiem – panią Elżbietą Horba – pod hasłem Pożywienie ma znaczenie. Podnieśliśmy swoją wiedzę na temat koniczności zdrowego żywienia w okresach zmniejszonego wydatkowania energii w czasie długiego przebywania w domu. Pani dietetyk opowiedziała o żywieniu poprawiającym samopoczucie … i nie było to o lodach. Zaproponowała różnorodne przepisy na potrawy, które nie tylko odżywiają, ale są również terapią wspomagającą leczenie.

Następnymi zajęciami, aktywującymi nas, seniorów były warsztaty z florystki. Przeprowadziła je pani Urszula Asanowicz właścicielka kwiaciarni Maciejka. Samodzielnie komponowaliśmy dekorację z żywych kwiatów, która została umieszczona w ozdobnym naczyniu. I teraz nie tylko pięknie dekoruje mieszkanie, ale również jest powodem dumy i radości z udanych warsztatów kreatywnych.

Trzecim wydarzeniem z projektu były 10 godzinne ćwiczenia relaksacyjno-rehabilitacyjne na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego seniorów. Aerobik wodny odbywał się na sokólskim basenie pod czujnym okiem Justyny Jatel.

Czwartym działaniem była jednodniowa wycieczka do Gołdapi – miasta o najczystszym powietrzu w naszym kraju. Zwiedziliśmy tam czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe i znajdującą się obok grotę solną. Spacerowaliśmy Promenadą Zdrojową spoglądając na Jezioro Gołdap. Przez chwilę odpoczywaliśmy na ławeczkach przy tężniach popijając wodę kupioną w pijalni Wód Mineralnych. Woda ta, jest pomocną w schorzeniach wątroby, żołądka i trzustki. Ostatnim przystankiem w tym pięknym mieście była Rapa i jej piramida z 1811 roku. Jest to grobowiec rodziny Farenheidów ze zmumifikowanymi zwłokami, które przetrwały do naszych czasów.

Ostatnim piątym wydarzeniem były warsztaty w „Starej Szkole” pod tytułem „Pijmy na zdrowie”. Pan Łukasz Dutkowski opowiedział, jak można samemu przygotować napój probiotyczny, czy też grzybek na odporność. Otrzymaliśmy przepisy na napoje orzeźwiające, które można zrobić z owoców lub warzyw, a które po odpowiedniej fermentacji są przepyszne i łatwe do sporządzenia.

Dokumentację fotograficzną mamy dzięki uprzejmości pani Lili Asanowicz i panu Krzysztofowi Frejusowi. Serdecznie dziękujemy.

Realizacja działań z projektu „Wygraną jest zdrowie” była możliwa dzięki dofinansowaniu z Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi.

Katarzyna Bułkowska

Skip to content