Zapanować nad światłem

6 września 2021 o godz. 13.00 Sokólski Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców miasta i gminy Sokółka na wernisaż wystawy pt. “Sokółczanin Piotr Lebiedziński (1860-1934). Zapanować nad światłem”.

Camera obscura

Wystawa zaprezentowana została w sposób wyjątkowy gdyż umieszczono ją na budowli camery obscura, do której w każdej chwili można wejść i zaobserwować na specjalnie umieszczonych ekranach zjawisko optyczne jakie zachodzi w ciemnej komnacie camery.

Wernisaż jest początkiem trwającego przez najbliższe miesiące projektu prowadzonego przez Sokólski Ośrodek Kultury wspólnie ze Stowarzyszeniem “Tryby Historii” pt. “Zapanować nad światłem”. W ramach wspólnych działań odbędą się w warsztaty na których blisko dwustu uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z miasta i gminy Sokółka pozna osobę prekursora polskiej kinematografii, sokółczanina Piotra Lebiedzińskiego (1860-1934) oraz sama zbuduje pierwsze prototypy aparatów fotograficznych.

Zapraszamy do odwiedzin camery obscura stojącej w przestrzeni zielonej obok kina “Sokół” i obserwację świata który na chwilę staje na głowie. Wystawa prezentowana będzie do połowy listopada 2021.

Projekt sfinansowany przez Fundacji BGK w ramach konkursu “Dzieci Kapitana Nemo” II Edycja.

Sylwia Nowakowska, SOK
Zdjęcia: M. Plichta


Zobacz również

Skip to content