W rocznicę Bitwy Warszawskiej

Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zapobiegła rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Bitwa Warszawska nazywana też Cudem nad Wisłą została uznana przez historyków za jedną z 18 przełomowych bitew w historii świata. 101. rocznicę tamtego wydarzenia oraz Święto Wojska Polskiego obchodzono w Sokółce w niedzielę 15 sierpnia 2021 roku.

Adam Juchnik

Uczestnicy uroczystości spotkali się pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie wygłoszono przemówienia okolicznościowe i złożono wieńce. Burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską reprezentowali: Zastępca Burmistrza Adam Juchnik i Sekretarz Sokółki Piotr Romanowicz. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Jerzy Białomyzy oraz Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Juchnik.

– Cud nad Wisłą jest mitem założycielskim Polski Niepodległej. Mitem pięknym, formacyjnym, bo nie ma wspólnoty bez mitu, tak jak nie ma jej bez historii i pamięci. Ponieważ niepodległość i wolność nie są dane raz na zawsze, chciałbym, żebyśmy w dzisiejszym dniu pamiętali także o faktach. Między pokojem ryskim, który zakończył wojnę polsko – bolszewicką w marcu 1921 roku, a atakiem Związku Radzieckiego 7 września 1939 roku, dopełniającym tragedii przegranej kampanii wrześniowej, minęło ledwie 18 lat. Mimo swoich niewątpliwych osiągnięć, II Rzeczpospolita nie była w stanie stawić czoła agresywnym, totalitarnym sąsiadom. Okupacja, a później 50 lat tzw. ludowej demokracji, pozbawiło nas niepodległości, suwerenności, wolności, postawiło poza głównym nurtem rozwoju Europy i Wspólnoty Północnoatlantyckiej. Do tego nurtu wróciliśmy w 1989 roku. Na mocnych fundamentach budujmy naszą wspólnotę, a będzie trwała i wszyscy będziemy cieszyć się w równym stopniu z bezpieczeństwa i z wolności – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Juchnik.

Uroczystość uświetniła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli.

Rocznicowe obchody były kontynuowane w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sokółce, gdzie została odprawiona uroczysta msza w intencji Ojczyzny. Po mszy, na przykościelnym placu odbył się festyn odpustowy. Przed publicznością zaprezentowały się: Powiatowy Zespół Regionalny „Jemioła”, Chór „Selve Regina” z parafii Wniebowzięcia NMP w Sokółce, Chór „Sokólskie Wrzosy”, Zespół Powiatowy „Studio Poezja”, Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content