Ostatnie warsztaty z cyklu „Zero waste w bibliotece”

W środę 30.06.2021 w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyły się ostatnie warsztaty z cyklu projektowego „Zero waste w bibliotece”. 

Zero waste w bibliotece

Goście ponownie spotkali się z Anną Jaklewicz – podróżniczką, archeolożką, eko-aktywistką, ale przede wszystkim edukatorką. Zaproszona prelegentka to także autorka książek o Chinach i Indonezji, inicjatorka ważnej, społecznej akcji sprzątania świata „Książka za worek śmieci” oraz warsztatów międzykulturowych i ekologicznych dla dzieci i dorosłych.

Marnowanie jedzenia to problem, który stał się tematem naszych zajęć. Dotyczy on każdego z nas. Jak sobie z tym radzić? Właśnie o tym opowiedziała uczestnikom zajęć Anna Jaklewicz.

Pani Anna podpowiedziała, jak robić zakupy, gotować oraz przechowywać produkty spożywcze, aby cieszyć się ich świeżością jak najdłużej. Przedstawiła gościom garść statystyk. W Pol­sce wy­rzu­ca się 9 mi­lio­nów ton żyw­no­ści rocznie! Mar­nu­je­my mniej wię­cej ⅓ na­szych za­ku­pów, po­nie­waż nie wie­my, jak go­spo­da­ro­wać za­ku­pio­ną żywnością. Wyrzucając jedzenia marnujemy nasze pieniądze, marnujemy wodę wykorzystaną do wyprodukowania żywności i pogłębiamy problemy klimatyczne. Pokrótce omówiła także ideę freeganizmu (antykonsumpcyjny styl życia wyrażany poprzez sprzeciw przed marnotrawieniem zasobów) i foodsheringu (dzielenie się jedzeniem).

Z prezentacji uczestnicy dowiedzieli się, że marnując żywność marnujemy także energię! Okazuje się, że do wytworzenia 9 milionów ton jedzenia zużywa się ponad 1,7 miliarda m₃ wody – to tyle co dwie wanny wody dziennie wylewane przez każdego Polaka!

W części praktycznej cały zespół wykonał woskowijkę oraz świecę z wosku pszczelego, którą każdy mógł ozdobić według indywidualnych upodobań. Tę część zajęć uczestnicy lubią najbardziej. Taki czas to wspaniała integracja grupy.

Zwieńczeniem projektu będzie broszura oraz e-book „Jedz – nie marnuj” dostępny już niebawem w Bibliotece Publicznej w Sokółce.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Skip to content