Relacja z festynu “Navruz”

W upalną niedziele 20 czerwca 2021 r., w sąsiedztwie bohonickiego meczetu, odbył się festyn „Navruz – Tatarskie święto wiosny”. Tego dnia Bohoniki gościły wielu widzów i turystów jak również przedstawicieli tatarskich gmin wyznaniowych z całej Polski.

Navruz 2021

Na rozpoczęcie tegorocznego wydarzenia głos zabrali pomysłodawcy i organizatorzy: Lila Asanowicz – Prezes Związku Tatarów RP Oddz. Bohoniki oraz Maciej Szczęsnowicz – Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Bohoniki życząc dobrej, wiosennej zabawy.

Każdy zakątek terenu przy Zajeździe „U Mahmeda” zajmowały stoiska, stragany i namioty, w których odbywały się warsztaty, pokazy i prezentacje. Na setki zainteresowanych gości czekało mnóstwo atrakcji.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kwiatowe, gdzie uczestnicy, pod okiem Urszuli Asanowicz, pletli kolorowe i pachnące wianki lub zasiewali zioła w doniczkach. Wiele osób próbowało swoich sił w sztuce plecionkarskiej i wraz z Izabelą Muchla Półtorzycką wykonywało sznurkowe makramy. Smak kartoflaników – pierogów z masą ziemniaczano- jajeczną można było spróbować w stoisku powadzonym przez Dżanettę Miśkiewicz i Aminię Aleksandrowicz. Polane masełkiem, puszyste pierogi przyciągały wielu smakoszy. Ostatni z uruchomionych warsztatów przyciągną zmęczonych upałem gości zapachem lawendy, cynamonu i róży. Wraz z Agnieszką Prymaka z Zielskiej Kolonii można było wykonać ekologiczną, zdrową i w stu procentach naturalną maseczkę do twarzy lub puder do kąpieli.

Wszystkim warsztatom towarzyszyły wspaniałe występy muzyczne i taneczne. Na scenie zaprezentowały się dwa zespoły Sokólskiego Ośrodka Kultury – Złote Nutki oraz AZALiSZ a takżę Tatarski Zespół Dziecięco- Młodzieżowy Buńczuk oraz Tatarski Zespół Taneczno – Wokalny Buńczuk. Orientalne melodie i egzotyczne tańce doskonale skomponowały się ze współczesnymi przebojami i piosenkami tworząc wyjątkową ucztę muzyczną.

O poznanie smaku tatarskiej kuchni zadbała także Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski, serwując kilkanaście aromatycznych potraw, a wśród nich kibiny, pierekaczewnik i czebureki.

Organizatorzy nie zapomnieli tez o atrakcjach dla dzieci, na które czekali animatorzy malujący twarze, serwujący watę cukrową czy organizujący gry, zabawy i konkursy z nagrodami.
Jak podkreślił w liście przesłanym do organizatorów i gości Navruzu Mufti RP Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP – Tomasz Miśkiewicz, „…wydarzenie to jest piękną ideą przywrócenia tatarskiej społeczności prastarego święta. Dzięki tej inicjatywie, nie tylko Tatarzy, ale również wszyscy chętni mieszkańcy Podlasia oraz turyści z innych regionów kraju mogli doświadczyć wrażeń tego wyjątkowego dnia. Tatarskie Święto Wiosny w Bohonikach stanowi wyraźny znak muzułmańskiej i tatarskiej obecności tutaj, naszej tradycji i kultury, która jest przecież elementem kultury ogólnopolskiej.” Kończąc swój list, Mufti podkreślił znaczenie organizacji wydarzenia słowami: „Chwała zatem pomysłodawcom i organizatorom tej imprezy”.

Święto Nouruz w 2009 roku zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Po raz pierwszy w Polsce odbyło się w Bohonikach 9 czerwca 2019 r.

Navruz odbył się w Bohonikach dzięki realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego oraz wsparciu finansowemu Burmistrza Sokółki. Patronat objęli Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Patronat Medialny: Nowiny, isokolka.eu, Sokolka.tv. Wsparcie organizacyjne: Powiat Sokólski oraz Sokólski Ośrodek Kultury. Z pewnością kolejne edycje tego festynu będą przyciągały coraz większe rzesze widzów.

L. Asanowicz


Zobacz również

Skip to content