Rozmowy o idei zero waste

W poniedziałek 7.06.2021 w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyły się warsztaty ph. “Zero waste na co dzień”, które przeprowadziła Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolożka, eko-aktywistka, edukatorka. Zaproszona prelegentka to także autorka książek o Chinach i Indonezji, inicjatorka ważnej, społecznej akcji sprzątania świata „Książka za worek śmieci” oraz warsztatów międzykulturowych i ekologicznych dla dzieci i dorosłych.

Warsztaty "Zero waste na co dzień"

Podczas zajęć Paniom udało się porozmawiać o idei zero waste (zero śmieci / zero marnowania) oraz sposobach na ograniczenie ilości produkowanych przez nas odpadów. Prowadząca pokazała gościom szereg zamienników, np. talerze z otrąb pszennych, słomki ze słomy, myjki konopne, szampon w kostce, patyczki papierowe, które świetnie sprawdzą się w gospodarstwie domowym, a do tego są ekologiczne i zdrowsze. W części praktycznej każda uczestniczka własnoręcznie wykonała ekologiczną pastę czyszczącą oraz domową pastę do zębów. Okazało się, że z prostych składników można zrobić naturalną, świetnie sprawdzającą się chemię domową. Prowadząca dała uczestniczkom ważną radę. Zmiany prowadzące do ekologicznego stylu życia należy wprowadzać stopniowo. Małe kroki to duża zmiana!

Następnego dnia Bibliotekę odwiedziła klasa VII Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce z nauczycielkami – Katarzyną Szerszeń i Bożeną Szejdą.

Młodzież miała okazję wysłuchać inspirującego wykładu na temat recyklingu i segregacji odpadów. Podczas części praktycznej uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach związanych z rozpoznawaniem znaków towarowych związanych z recyklingiem. Przeprowadzone zostało także szkolenie z prawidłowej segregacji śmieci. Każdy uczestnik otrzymał śmieci (rekwizyty), które musiał przyporządkować do jednej z pięciu kategorii. Wbrew pozorom to nie było łatwe zadanie! Prowadząca zwróciła uwagę na fakt, że plastik jest wszędzie, a swoją perspektywę przedstawiła zarówno globalnie jak i lokalnie.

Ostatnie spotkanie z cyklu „Zero Waste w Bibliotece” już 30 czerwca. Serdecznie zapraszamy do zapisów.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content