„Sokólskie Wrzosy” mają 26 lat

„Na radość światu, na chwałę miastu, ku pokrzepieniu serc wszystkich” – brzmi motto Chóru Seniorów „Sokólskie Wrzosy”, działającego w Sokólskim Ośrodku Kultury. Pierwsza próba chóru odbyła się w maju 1995 roku. W niedzielę 6 czerwca 2021 roku zespół świętował 26 urodziny. W jubileuszowych obchodach uczestniczyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska

Chór Sokólskie Wrzosy

Zespół powstał z inicjatywy Henryka Cudnika, Przewodniczącego Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Sokółce. Chór miał nawiązywać do osiągnięć zespołu, działającego w Sokółce na początku lat 60. XX wieku pod kierunkiem Mariana Kozakiewicza.

„Sokólskie Wrzosy” od początku prowadzi Piotr Czeczot, organista z Parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, absolwent Wydziału sztuki Muzycznej Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Obecnie zespołem kieruje Dorota Tymińska.

Ogromny wkład w funkcjonowanie zespołu wnieśli: Elżbieta Ceglarska, emerytowana Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury i Kazimierz Wołyniec, Przewodniczący Miejsko – Gminnego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sokółce. Chór wspierała też Krystyna Andrzejewska, ówczesna Dyrektor SOK.

Pierwszy publiczny występ „Sokólskie Wrzosy” dały 17 czerwca 1996 roku na Dniach Sokółki.

Przez 20 lat istnienia chór z Sokółki odniósł mnóstwo sukcesów. Wielokrotnie reprezentował województwo podlaskie na Przeglądach Krajowych Artystycznego Ruchu Seniorów w Bydgoszczy. W 2000 roku zajął tam I miejsce, w 2002 i 2004 – zdobył Grand Prix, w 2006 – I miejsce, w 2008 – Grand Prix, w 2010 – I miejsce. Chór uświetnił też wiele uroczystości patriotycznych. Zapraszano go na koncerty w kraju i poza jego granicami.

6 czerwca 2021 roku świętujący jubileusz zespołu chórzyści uczestniczyli we mszy, jaką odprawiono w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Zespół przygotował oprawę muzyczną nabożeństwa. Po mszy gratulacje dla zespołu przekazały: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz p.o. Dyrektora Sokólskiego Ośrodka Kultury Agnieszka Kozakiewicz.
– Kieruję słowa uznania dla wszystkich Członków Chóru Seniorów „Sokólskie Wrzosy” za niezwykłe zaangażowanie, życzliwość i obecność w życiu kulturalnym i społecznym naszego miasta i gminy. Jednocześnie wyrażam szacunek dla pracy, jaką wkładacie Państwo w przygotowanie występów. Do jubileuszowych gratulacji dołączam życzenia wielu sukcesów, satysfakcji płynącej ze wspólnego śpiewania oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Skip to content