230 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja

Uroczysta msza w intencji za Ojczyznę, wspólne odśpiewanie hymnu i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – taki przebieg miały obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w poniedziałek 3 maja 2021 roku  w Sokółce.

Zdjęcie grupowe

O godz. 10 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce została odprawiona msza, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Jarosław Ciuchna. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz: Poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Po mszy, uczestnicy uroczystości zebrali się pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby wspólnie odśpiewać hymn i złożyć kwiaty.

Zorganizowane w Sokółce obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały skromny przebieg ze względu na panujący stan zagrożenia epidemiologicznego.

Konstytucja 3 Maja była drugą w świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych – i pierwszą w Europie ustawą tego typu. Została przyjęta przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku i była owocem wysiłku patriotycznego tej części Polaków, którzy chcieli ratować swoją Ojczyznę przed zbliżającym się upadkiem. Udowodnili oni, że Polskę stać na wielkie czyny i reformy.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Skip to content