Biblioteka otrzymała grant na warsztaty proekologiczne

W najbliższych dniach Biblioteka Publiczna w Sokółce rozpocznie działania projektowe zwiększające świadomość ekologiczną mieszkańców. Na ten cel Biblioteka uzyskała grant w wysokości 10 tys. zł z Funduszu Naturalnej Energii, Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Banery

Cieszymy się, bo spośród 221 złożonych wniosków z 8 województw, jury konkursu doceniło tylko 48 projektów (po 6 z każdego województwa), w tym nasz pt. “Zero waste w bibliotece”. Projekt przewiduje udział lokalnej społeczności, więc już teraz zapraszamy na wspólne, ekologiczne przedsięwzięcia, warsztaty i konkurs.

Tegoroczna edycja Funduszu Naturalnej Energii koncentrowała się na projektach, których realizacja ma na celu przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatu. Wniosek Biblioteki Publicznej w Sokółce dotyczy kształtowania postaw i budowania świadomości ekologicznej społeczeństwa.

W tegorocznej edycji konkursu do Spółki wpłynęło rekordowe 221 wniosków z prośbą o wsparcie finansowe dla lokalnych inicjatyw ekologicznych. Jury konkursu wybrało 48 projektów, którym przyznano dofinansowanie. Łączna wartość udzielonych grantów wyniosła blisko pół miliona złotych.

Fundusz Naturalnej Energii to organizowany przez GAZ SYSTEM program grantowy, który od 11 lat cieszy się dużym zainteresowaniem samorządów, szkół oraz organizacji pozarządowych.

JAKIE DZIAŁANIA ZAPROPONUJEMY MIESZKAŃCOM W RAMACH PROJEKTU?

W ramach projektu „ZERO WASTE W BIBLIOTECE” Biblioteka Publiczna w Sokółce zaplanowała szereg warsztatów dla młodzieży i dorosłych, dzięki którym uczestnicy poznają sposoby na oszczędzanie i niemarnowanie zasobów Mieszkańcy będę mieli możliwość zapisać się na warsztaty edukacyjne “Zero waste dla początkujących” (dla dorosłych oraz dla młodzieży) lub “Zero waste w kuchni”. Uczniowie dodatkowo będą mogli wziąć udział w spotkaniu pod hasłem “Segregacja i recykling odpadów”. Dodatkowo wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z fachowej literatury, zakupionej w ramach projektu. Książki pomogą mieszkańcom odnaleźć się w zawiłej tematyce opakowań, segregacji czy produkcji używanych na co dzień rzeczy i doradzą jak rozpocząć swoją przygodę z zero waste. Pokłosiem przedsięwzięcia będzie wydanie broszury, którą będzie można otrzymać w naszej placówce oraz darmowy e-book ze zdrowymi przepisami z resztek jedzenia oraz wskazówkami na temat ekologicznego sprzątania. Obie propozycje będą dostępne do pobrania dla wszystkich miłośników ekologicznego stylu życia.

CZYM JEST ZERO WASTE?

Najkrócej mówiąc jest to po prostu życie bez generowania odpadów. Głównym założeniem tego ruchu jest praktykowanie umiarkowanej i rozsądnej konsumpcji z poszanowaniem wykorzystywanych zasobów, aby zachować równowagę w środowisku i zostawić świat w co najmniej tak dobrym stanie, w jakim go zastaliśmy. Realizując powyższy projekt chcemy pokazać uczestnikom, że małe kroki są podstawą do tego, aby żyć bardziej świadomie i nie produkować zatrważającej ilości śmieci! Zero waste to idea, która wdrożona dziś sprawi, że przyszłym pokoleniom będzie żyło się lepiej. Każde działanie ma znaczenie, dlatego serdecznie zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i uczestnictwa w warsztatach oraz konkursie, który ogłosimy w przyszłym tygodniu!

Szczegóły i plakaty informujące o dacie i formule spotkań ukażą się niebawem.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content