Srebrny medal dla billardzistów w Grand Prix Polski

Mimo wielu wyzwań związanych z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju i na świecie, polscy bilardziści stanęli do rywalizacji na najwyższym krajowym poziomie. Turnieje odbywają się z zachowanie należytych zasad bezpieczeństwa. Maseczki nie ułatwiają gry, ale nikt już o tym nie myśli, ważne że można weryfikować swoje umiejętności w rywalizacji z najlepszymi w kraju i Europie.

Zdjęcie grupowe - najlepsi zawodnicy

Pierwszy w tym roku turniej odbył się 13 lutego w Klubie FRAME w Łodzi. Był to pierwszy z czterech Narodowych Junior Tour z cyklu Gran Prix Polski Juniorów. Na starcie turnieju stawiło się blisko 100 młodych zawodników z całej Polski, a wśród nich czteroosobowy skład Metal-Fach LP Sokółka. Nasze miasto reprezentowali Maciej Białous, Tomasz Górski, Karol Zielenkiewicz oraz Szymon Miroń. Należy przypomnieć, że miniony sezon 2020, Karol zwyciężył w krajowym rankingu Juniorów Młodszych , a Szymon uplasował się na drugim miejscu w krajowym rankingu Juniorów Starszych.

W turnieju który odbył się przed tygodniem ta dwójka uplasowała się na 9 miejscu. Wynik dobry, chociaż chłopcy zdecydowanie liczyli na więcej. Maćkowi tym razem nie udało się wygrać meczu, jednak w potyczce z bardzo doświadczonym przeciwnikiem uległ dopiero po decydującej partii 3:4. Trzeba zaznaczyć jednak, że są to pierwsze kroki na bilardowej arenie naszego utalentowanego juniora. Niewiele zabrakło aby walczyć o najwyższe lokaty ,najmłodszemu z naszych – Tomkowi Górskiemu. Po kilku bardzo dobrych, wygranych pojedynkach, w meczu o awans do rundy pucharowej decydowała ostatnia partia i wynik 3:4 dał awans o kilka lat starszemu przeciwnikowi.

Wręczanie medali
Dekoracja medalistów: Dominik Zając (Metal Fach LP Sokółka I) – srebrny medal

W miniony weekend 20-21.02.2021 r. odbył się kolejny turniej. Tym razem było to pierwsze z zaplanowanych pięciu Grand Prix Polski Mężczyzn, a gospodarzem ponownie był łódzki klub FRAME. Na starcie turnieju rozpoczynającego walkę o Ranking Polski i awans do Mistrzostw Polski 2021, medale, puchary i nagrody finansowe stanęło 135 zawodników. W tej rywalizacji piękny wynik odnotował zawodnik naszej I drużyny Metal-Fach LP Sokółka. Najstarszy i najbardziej doświadczony Dominik Zając zdobywając srebrny medal, w finale uległ 4:6 najbardziej doświadczonemu polskiemu bilardziście Radkowi Babicy. Pierwszy turniej i pierwsze podium w sezonie sokólskiego bilardzisty napawa optymizmem przed kolejnymi turniejami. Odnośnie Dominika koniecznie trzeba nadmienić, że jest to zwycięzca Rankingu Polski Seniorów (40+)2020, wielokrotny triumfator Grand Prix i Mistrzostw Polski 2020 w tej kategorii. Dość dobrze zaprezentowali się inni nasi zawodnicy. Wygrywając wszystkie pojedynki w swoich grupach awans do rundy pucharowej uzyskali Krystian Piekarski, Hubert Łopotko, Grzegorz Lasota i wcześniej wspomniany Dominik. Hubert i Krystian wygrali wszystkie swoje pojedynki w rundzie grupowej pewnie awansując do rundy pucharowej, gdzie również zwyciężyli w swoich pierwszych pojedynkach.

W meczach o awans do 1/8 zawodów zabrakło bardzo niewiele. Obaj swoje mecze przegrali w decydujących rozbiciach, wynikiem 5:6. Należy podkreślić, że Krystian rozegrał bardzo dobry mecz, z jednym z najlepszych obecnie bilardzistów w Europie – Mieszkiem Fortuńskim z DSB Lubin kilkukrotnym w ostatnich latach zwycięzcą Rankingu Polski. Fantastyczny wynik Dominika Zająca pozwala wierzyć w b. dobry sezon zawodników Metal-Fach LP Sokółka w tym roku.

Reasumując kwestie rankingów trzeba zaakcentować, że dwa zwycięstwa i drugie miejsce w krajowych rankingach 2020 naszych juniorów i seniora , to w tej trudnej rzeczywistości piękna laurka sokólskiego bilarda.
Już w najbliższą sobotę 28 lutego , ruszają rozgrywki II Polskiej Ligi Bilardowej. Nasza druga drużyna Metal-Fach LP II Sokółka, na własnym podwórku, w derbach Podlasia, zmierzy się z drużyną Elidy Białystok. W grupie rywalami sokółczan będą jeszcze  dwie drużyny z Warszawy, drużyna z Kętrzyna oraz zespół z Mrągowa.

Natomiast w dniach 12-14 marca startujemy z rywalizacją w Bilardowej Ekstraklasie. Jak co roku rozegramy osiem niezmiernie trudnych meczów z najlepszymi zespołami w Polsce. Podobnie jak w latach ubiegłych w większości gospodarzem tych imprez będą Kielce, zjazdy odbędą się w czterogwiazdkowym Hotelu Tęczowy Młyn i w Galerii ECHO, a na pierwszym z nich rywalami Metal-Fach Sokółka I będą drużyny; Arkadia Tczew oraz DSB Baribal Lubin.

Zmagania bilardzistów można na żywo oglądać w tvsports.pl, jak również retransmisje na tvsports.pl, YouTube i telewizji SPORTKLUB. Wyniki online na stronie Polskiego Związku Bilardowego.

Lech Piekarski
Sokólskie Stowarzyszenie Bilardowe


Zobacz również

Skip to content