„Zimowe szaleństwa literackie” czyli ferie z Biblioteką

Tegoroczne ferie z Biblioteką Publiczną w Sokółce, ze względu na pandemię wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas. Oferta zajęć była przystosowana do obowiązujących obostrzeń sanitarnych, wszystkie warsztaty i zajęcia prowadzone były online. Mimo wszystko przygotowano mnóstwo atrakcji i różnorodnych niespodzianek dla czytelników.

Ferie w bibliotece

Już pierwszego dnia ferii Oddział dla Dzieci ogłosił konkurs plastyczny pt: „Zimowe szaleństwa literackie”. Zadaniem czytelników było wykonanie pejzażu zimowego w dowolnej technice. Z przysłanych prac powstała magiczna, zimowa galeria kreatywnych dzieł młodych artystów.

We współpracy z Komendą Powiatową Policji w Sokółce przygotowane zostały interesujące zajęcia edukacyjne pod hasłem „Policyjna Biblioteka”. Na wstępie przeczytano utwory: wiersz
M. Konopnickiej „Zła zima” oraz bajkę edukacyjną o zebrze, które „literacko” wprowadziły w klimat ferii. W prezentacji multimedialnej przedstawione zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa zachęcając do udziału w konkursie „Bądź Bezpieczny”. Aktywni uczestnicy otrzymali upominki oraz grę planszową- Policyjna Biblioteka (autorstwa sokólskich policjantek oraz bibliotekarek).Kolejne spotkania opierały się na utworach o mądrych radach i zasadach oraz dobrym wychowaniu.
Na zakończenie ferii odbyły się warsztaty literacko-plastyczne(online) pt: „Śnieżny ludek”. Wzięły w nich udział dzieci z Przedszkola nr 1 oraz zainteresowani czytelnicy. Było mnóstwo dobrej zabawy, zimowe zagadki, instrukcje jak ulepić bałwana na podstawie wiersza oraz praca plastyczna (krok po kroku) -”Śnieżna kula z bałwankiem”.

W Filii nr 1 tegoroczne ferie upłynęły pod znakiem baśniowej zabawy. Na profilu facebookowym pojawiały się bajki do wspólnego czytania wraz z zadaniami plastycznymi, quizami i konkursami. Rezultaty prac dzieci zainspirowały bibliotekarki do stworzenia Małego Teatrzyku Bibliotecznego. Dzięki temu dzieci cały tydzień mogły także oglądać powstające na bieżąco historie o przyjaźni Bałwanka i Śnieżynki oraz o ich niezwykłych spotkaniach z bajkowymi bohaterami. Teksty opracowała i zaprezentowała bibliotekarka Marta Wojewódzka-Szoda.

Filia Biblioteczna nr 2 również włączyła się aktywnie w przygotowanie ferii. Motywem przewodnim była „Pani Zima”. Najmłodsi czytelnicy zaproszeni zostali do wspólnej zabawy. Zadanie polegało na własnoręcznym wykonaniu śnieżynek, które umieszczone zostały na balowej sukni Pani Zimy. Dzieci wykazały się ogromnym talentem i wyobraźnią. Kolejne dni upłynęły na słuchaniu bajek online oraz oglądaniu teatrzyku Kamishibai.

Monika Szyszko, BP


Zobacz również

Skip to content