Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska

Zdjęcie grupowe

29 września 2020 r. po raz kolejny w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Przypomnijmy, że święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka wspaniałych książek dla dzieci i młodzieży-Joanna Porazińska. To właśnie ten dzień dedykujemy szczególnie najmłodszym.

Głośne czytanie rozwija wyobraźnię i buduje więzi między rodzicami a dziećmi, a także między czytelnikami i bibliotekarkami. Ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, stymulowanie mózgu oraz wzbogacenie słownictwa…to tylko niektóre korzyści, dlatego czytajmy zawsze i wszędzie.

Z okazji tego święta zaproszono uczniów klasy IIB Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 2 w Sokółce wraz z nauczycielkami Agnieszką Bujwicką i Joanną Brzozowską na interesujące zajęcia czytelnicze, które przygotowała i poprowadziła Jagoda Słoma- kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Sokółce.

Na powitanie przeczytany został wiersz „Na grzyby” Joanny Porazińskiej ze zbioru „Psotki i śmieszki” oraz utwór Doroty Strzemickiej – Więckowiak pt: “Nauka czytania czyli trening czyni mistrza”, dzięki któremu dzieci przekonały się, jak wiele zalet ma czytanie.
Kolejnym etapem zajęć była inscenizacja ponadczasowego utworu Juliana Tuwima pt: “Rzepka”, bez którego trudno wyobrazić sobie dzieciństwo. Uczniowie wykazali się dużymi zdolnościami aktorskimi wcielając się w role bohaterów. Nie zabrakło dobrej zabawy i śmiechu. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że musimy sobie pomagać, ponieważ wspólnymi siłami możemy zdziałać więcej. Podobnie jak w wierszu jedna osoba (dziadek) nie dał rady wyrwać rzepki, natomiast z pomocą innych udało mu się znakomicie.

Na zakończenie uczniowie zapoznali się z różnorodnością księgozbioru Oddziału dla Dzieci i dużo “bogatsi ” (o wiedzę, jaką zdobyli w czasie spotkania) wrócili na kolejne lekcje do szkoły.

Tym, których nie mogliśmy zaprosić do biblioteki ze względu na pracę w reżimie sanitarnym przygotowaliśmy na naszej stronie – www.facebook.com/OdD.Sokolka – przepiękną bajkę Braci Grimm “Trzy Świnki” w interesującej formie japońskiego teatrzyku Kamishibai. Zapraszamy do wysłuchania :)

Monika Szyszko
Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Sokółce


Zobacz również

Skip to content