Narodowe Czytanie Balladyny

4 września 2020 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz dziewiąty uczestniczyła w Narodowym Czytaniu – ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość wybitnych dzieł literatury narodowej, która odbywa się pod patronatem honorowym pary prezydenckiej.

Narodowe Czytanie w Sokółce

Data spotkania była nieprzypadkowa, ponieważ dokładnie na ten dzień przypadła 211 rocznica urodzin Juliusza Słowackiego, czołowego przedstawiciela romantyzmu oraz autora „Balladyny”, której fragmenty zostały odczytane.

Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju tegoroczne Narodowego Czytanie odbyło się na skwerze przed biblioteką, zgodnie z wszelkimi obowiązującymi wytycznymi i zaleceniami sanitarnymi.

O godzinie 17.00 uczestnicy zebrali się na placu przed biblioteką. Pogoda dopisała i wspólnie przeczytaliśmy fragmenty „Balladyny” z podziałem na role. Cieszy nas fakt, że z każdym rokiem zaangażowanie mieszkańców w projekcie Narodowego Czytania jest coraz większe. W tym roku swoje umiejętności zaprezentowali: Dyrektor Biblioteki Publicznej Joanna Bienasz, emerytowana nauczycielka języka polskiego Krystyna Kozłowska, sokólska poetka Leonarda Szubzda, prezes stowarzyszenia „Pod skrzydłami Kolibra” Barbara Wnukowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamionce Joanna Gejdel, przedstawicielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku Anna Wasilewska, Dyrektor Przedszkola Nr 5 w Sokółce Lucyna Szymańska, czytelniczka Helena Nicewicz, wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sokółce Maciek Kułakowski oraz bibliotekarki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za odwagę i piękną deklamację.

Jednym z punktów wydarzenia była możliwość wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta ph. “Podaruj wiersz”. Wszystkich chętnych zaprosiliśmy do odręcznego przepisania wybranego przez siebie wiersza na specjalnej papeterii i ofiarowania go komuś, z myślą, że będzie to dla niego ważne. W ten sposób zachęciliśmy uczestników akcji do spojrzenia na wiersz jako dar, który można ofiarować wybranej osobie.

Kolejnym punktem programu był quiz dotyczący czytanej lektury, w którym uczestnicy mogli sprawdzić i usystematyzować swoją wiedzę. Osoba, która prawidłowo odpowiedziała na pytanie otrzymywała słodką niespodziankę.

Jak co roku wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość przyniesienia własnych egzemplarzy „Balladyny” w celu uzyskania pamiątkowej pieczęci.

Na zakończenie bibliotekarki zaproponowały gościom malinowy poczęstunek. Znajdowały się na nim rozmaite specjały: desery malinowe, świeże owoce oraz sok malinowy domowej roboty. Motyw malin odgrywa ważną rolę w dziele Słowackiego, a dla bibliotekarek stał się inspiracją do stworzenia malinowej uczty.

Już teraz zapraszamy wszystkich Państwa do Narodowego Czytania za rok.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content