4 września 2020 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz dziewiąty uczestniczyła w Narodowym Czytaniu – ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość wybitnych dzieł literatury narodowej, która odbywa się pod patronatem honorowym pary prezydenckiej.
Data spotkania była nieprzypadkowa, ponieważ dokładnie na ten dzień przypadła 211 rocznica urodzin Juliusza Słowackiego, czołowego przedstawiciela romantyzmu oraz autora „Balladyny”, której fragmenty zostały odczytane.
Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju tegoroczne Narodowego Czytanie odbyło się na skwerze przed biblioteką, zgodnie z wszelkimi obowiązującymi wytycznymi i zaleceniami sanitarnymi.
O godzinie 17.00 uczestnicy zebrali się na placu przed biblioteką. Pogoda dopisała i wspólnie przeczytaliśmy fragmenty „Balladyny” z podziałem na role. Cieszy nas fakt, że z każdym rokiem zaangażowanie mieszkańców w projekcie Narodowego Czytania jest coraz większe. W tym roku swoje umiejętności zaprezentowali: Dyrektor Biblioteki Publicznej Joanna Bienasz, emerytowana nauczycielka języka polskiego Krystyna Kozłowska, sokólska poetka Leonarda Szubzda, prezes stowarzyszenia „Pod skrzydłami Kolibra” Barbara Wnukowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamionce Joanna Gejdel, przedstawicielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku Anna Wasilewska, Dyrektor Przedszkola Nr 5 w Sokółce Lucyna Szymańska, czytelniczka Helena Nicewicz, wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sokółce Maciek Kułakowski oraz bibliotekarki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za odwagę i piękną deklamację.
Jednym z punktów wydarzenia była możliwość wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta ph. “Podaruj wiersz”. Wszystkich chętnych zaprosiliśmy do odręcznego przepisania wybranego przez siebie wiersza na specjalnej papeterii i ofiarowania go komuś, z myślą, że będzie to dla niego ważne. W ten sposób zachęciliśmy uczestników akcji do spojrzenia na wiersz jako dar, który można ofiarować wybranej osobie.
Kolejnym punktem programu był quiz dotyczący czytanej lektury, w którym uczestnicy mogli sprawdzić i usystematyzować swoją wiedzę. Osoba, która prawidłowo odpowiedziała na pytanie otrzymywała słodką niespodziankę.
Jak co roku wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość przyniesienia własnych egzemplarzy „Balladyny” w celu uzyskania pamiątkowej pieczęci.
Na zakończenie bibliotekarki zaproponowały gościom malinowy poczęstunek. Znajdowały się na nim rozmaite specjały: desery malinowe, świeże owoce oraz sok malinowy domowej roboty. Motyw malin odgrywa ważną rolę w dziele Słowackiego, a dla bibliotekarek stał się inspiracją do stworzenia malinowej uczty.
Już teraz zapraszamy wszystkich Państwa do Narodowego Czytania za rok.
Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce