Sokółka czyta dzieciom

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to coroczna akcja przeprowadzana w pierwszym tygodniu czerwca przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Zostało wybrane po to, aby poprzez książki i opowieści o zwierzętach budować empatię dzieci wobec nich, a także zwrócić uwagę na to, że my, ludzie, w ogromnym stopniu zawłaszczyliśmy Ziemię i pozostawiamy coraz mniej przestrzeni dla innych żywych, wspaniałych stworzeń. W dodatku tymi, które są w naszym najbliższym otoczeniu, nie zawsze dobrze się opiekujemy.

Akcja ta jest elementem kampanii społecznej na rzecz popularyzacji czytelnictwa i głośnego czytania dzieciom jako niezbędnego elementu wychowania. Przypomina że głośne czytanie dziecku jest najprostszym sposobem wychowania mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka, a dzieciom pokazuje, że czytanie jest znakomitym i ciekawym sposobem spędzania czasu. To dorośli są dla dzieci wzorem do naśladowania i to oni mogą zaszczepić w nich miłość do książek.

Każdego roku spotykaliśmy się na wspólnym czytaniu, spotkaniach autorskich i konkursach. Jednak obecna sytuacja epidemiczna w kraju sprawiła, że nasze działania postanowiliśmy częściowo przenieść do sieci. Tak powstał projekt „Sokółka czyta dzieciom”. Do akcji zaprosiliśmy różne placówki, znanych, lubianych sokółczan i nie tylko. Czytaliśmy wiersze autorskie, klasyczne, a także nowości.

Zaczęliśmy od Joanny Bienasz, która jako dyrektor placówki zaprezentowała wiersz autorski pt. „Zasmakuj w bibliotece” przygotowany specjalnie na tę okazję przez Martę Wojewódzką-Szoda. Pani Burmistrz Ewa Kulikowska i jej zastępca Adam Kowalczuk postawili na klasykę i zachęcali do czytania prezentując wiersze Juliana Tuwima. Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Piotr Rygasiewicz postawił na wiersz o pływaniu, który zachęcał najmłodszych zarówno do czytania jak i do aktywności fizycznej. Sokólska mundurówka nie zawiodła – do akcji włączyli się policjanci i harcerze. Fragment “Małego księcia” autorstwa Antoine de Saint-Exupery’ego przeczytał Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce nadkom. Janusz Sepko, natomiast Komendant Hufca ZHP Sokółka im. hm. Witolda Bizuka – Łukasz Kojta zaprezentował aż pięć wesołych fraszek harcerskich. Mimo, iż placówki oświatowe pozostają zamknięte to dyrektor Przedszkola nr 5 w Sokółce – Lucyna Szymańska i dyrektor SP w Starej Kamionce – Joanna Gejdel odpowiedziały na nasz odzew i przygotowały wspaniałe wiersze dla dzieci. Sokólski Ośrodek Kultury również do nas dołączył! Dyrektor Barbara Maj zaprezentowała wiersz o łosiu, który wspaniale wpisał się w hasło tegorocznej edycji akcji. Nie zabrakło młodzieży, a jej przedstawicielem został Maciek Kułakowski – wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sokółce. Przeczytał wspaniały wiersz Joanny Papuzińskiej pt. “Tygryski”. Wiersz wyjątkowy, bo pochodzący z książki „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowanej specjalnie przez Instytut Książki. Bibliotekarki również aktywnie brały udział w akcji. Wiersze czytały kierowniczki filii bibliotecznych – Małgorzata Godlewska i Jagoda Słoma. Bibliotekarka Marta Wojewódzka-Szoda oraz poetka Krystyna Gudel przeczytały swoje autorskie wiersze.

Wszystkim, którzy przyłączyli się do projektu Biblioteki serdecznie dziękujemy za wspólne działanie! Choć Tydzień Czytania Dzieciom dobiegł końca, my czytajmy nieustannie każdego dnia!

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content