Rodzinne pielęgnowanie Podlaskich tradycji świątecznych

“Podlaskie tradycje świąteczne” to tytuł wydarzenia, na które Sokólski Ośrodek Kultury zaprosił dzieci wraz z rodzicami w czwartek, 19 grudnia 2019 roku do Kina “Sokół”.

Warsztaty w kinie

Warsztaty tradycji bożonarodzeniowych miały za zadanie ukazanie, pielęgnowanie, przekazanie oraz podtrzymanie zwyczajów rdzennie polskich i jednocześnie charakterystycznych dla Województwa Podlaskiego. Stanowią one nieocenioną wartość i są znakiem charakterystycznym tego regionu. Warsztaty skierowane były do całych rodzin, szczególnie do rodzin z dziećmi, które jako najmłodsze ogniwo społeczeństwa powinny być zapoznawane z kultura ludową regionu i uczyć się szacunku do małej ojczyzny jaką jest Podlasie.

Dzieci wykonały kolorowe ozdoby choinkowe z papieru. Zobaczyły też rekonstrukcję tradycyjnej izby wiejskiej ze stołem bożonarodzeniowym, łaźniczką, dziadem i sianem, Na przykrytym białym obrusem stole znalazły się m.in. kutia, śledzie, łamańce z makiem, ryby czy praktycznie już zapomniany kisiel z owsa. Uczestnicy mogli degustować pyszne potrawy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Kamionce.

Wydarzenie zrealizowane zostało dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

Na koniec dzieci obejrzały film promujący Podlasie oraz bajkę “Mikołaj i spółka”.

Dziękujemy za udział w warsztatach i życzymy Wesołych Świąt!

Agnieszka Kozakiewicz, SOK


Zobacz również

Skip to content