Grudniowy „Czar Bożego Narodzenia”

Wielkimi krokami zbliża się zima, a wraz z nią najpiękniejsze święta: Boże Narodzenie. Pomimo tego, że na dworze aura nadal jesienna Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce postanowił wprowadzić do swoich pomieszczeń prawdziwy, grudniowy „Czar Bożego Narodzenia”.

Spotkanie z Mikołajem

Świętowanie rozpoczęliśmy już 4 grudnia 2019 r., nie bez przyczyny, gdyż tego dnia obchodzimy Dzień Górnika, zwany również Barbórką. W ten szczególny dzień odwiedziły nas dzieci z działającego przy Przedszkolu nr 1 koła teatralnego „Klub Młodego Aktora” pod opieką pań: Barbary Antropik i Joanny Hołownia. Jak na sympatyków aktorstwa przystało, dzieci miały okazję obejrzeć i wysłuchać „Legendy o Skarbniku” przedstawionej za pomocą teatru Kamishibai. We wprowadzeniu do legendy, bibliotekarki przedstawiły uczestnikom ciekawostki dotyczące barbórkowego  święta oraz pracy górnika.

Kolejną okazją do świętowania były Mikołajki. 5 grudnia dzieci z grupy „Stokrotki” z  Przedszkola nr 5 wzięły udział w zajęciach ph. „Mikołajkowe poczytanki”. W trakcie spotkania na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Rozpoczęliśmy od rozwiązania krzyżówki, której hasło wprowadziło nas  w tematykę zajęć. Do obejrzenia czekał również na nas stosik świątecznych książeczek, z których postanowiliśmy odczytać na głos naszą biblioteczną nowość: „Czy to już  święta?” Jane’a Chapmana. Po lekturze przyszła pora na pracę plastyczną. Z wcześniej przygotowanych kształtów geometrycznych, dzieci stworzyły postać Mikołaja, która może im posłużyć jako kartka bożonarodzeniowa.

Na najważniejszą niespodziankę przyszła pora później. Bibliotekę odwiedził sam Święty Mikołaj! Pozwoliliśmy mu odpocząć w naszej czytelni, a w nagrodę wszystkie dzieci otrzymały słodką niespodziankę wprost z mikołajowego worka! W spotkaniu wzięły udział panie: Agnieszka Olechno, Agnieszka Stelmaszek i Anna Stelmaszek.

Mikołajkowe popołudnie było kolejną świetną okazją do ciekawych i niezwykle kolorowych spotkań. Tym razem Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce odwiedziła klasa 1c ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce. Dzieci wraz z wychowawczynią, panią Anną Onoszko wzięły udział w zajęciach pt.: „Książka pod choinkę”. Uczniowie zwiedzili bibliotekę i zapoznali się z księgozbiorem, mieli również okazję obejrzeć prezentację multimedialną  pt. „Zasady korzystania z książek”.

W kolejnej części zajęć wyświetlona została mikołajkowa bajka na ekranie. Wspólnie śledziliśmy przygody „Pluszowego reniferka” autorstwa Włodzimierza Dulemba. Wielką radość sprawiło naszym gościom wspólne ubieranie choinki. Wycięty szablon drzewka szybko wypełnił się kolorowymi bombkami oraz prezentami.

9 grudnia 2019 r. „Życzenie do Złotej Rybki” miał okazję wysłać każdy uczestnik kolejnego spotkania. Wzięły w nim udział dzieci z „Klubu Młodego Artysty” działającego przy Przedszkolu nr 1. Maluchy z paniami: Wioletą Szczęsnowicz i Justyną Sańko  miały okazję wysłuchać i obejrzeć „Bajkę o Rybaku i Złotej Rybce” wystawioną w teatrze Kamishibai. Po zapoznaniu się z treścią bajki oraz udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań, przyszła pora aby to „Młodzi Artyści” zaprezentowali swoje sceniczne talenty. Panie bibliotekarki chętnie użyczyły potrzebnych rekwizytów: teatrzyku oraz pacynek, dzięki którym czytelnia biblioteki zamieniła się w scenę teatralną. Gdy przedstawienie dobiegło końca, każde dziecko otrzymało chmurkę, w której mogło umieścić swoje marzenie do Złotej Rybki.  Kto wie, może uda jej się przekazać je Świętemu Mikołajowi?

W kolejny grudniowy poranek Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce odwiedzili niezwykli goście. Były to panie: Teresa Galewska, Alina Struczewska oraz Anna Wasilewska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były wspaniałą inspiracją do stworzenia niezwykłych ozdób świątecznych, idealnych do barwnego ozdobienia choinki. Nasi goście przybliżyli przedszkolakom tradycje świąteczne, które pamiętają z własnego dzieciństwa. Po krótkim wprowadzeniu Panie przedstawiły różne sposoby wykonywania łańcuchów świątecznych. Ciężka praca popłacała, a efekty były zachwycające!

Nie zabrakło również literatury, by wprowadzić bożonarodzeniowy klimat naszego spotkania, odczytaliśmy klika świątecznych wierszy. W warsztatach wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 4 z paniami: Magdaleną Paszko i Patrycją Maliszewską.

Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce zaprasza również na wystawę prac plastycznych ph. „Portret Świętego Mikołaja” wychowanków internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce. Za zorganizowanie wystawy składamy serdeczne podziękowania Paniom: Beacie Boguszewskiej i Katarzynie Bubieniec.

Marta Marcinkiewicz
Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce


Zobacz również

Skip to content