Niepodległa ma 101 lat

W ciągu ostatnich dwóch wieków Polska tylko przez czterdzieści lat była państwem niepodległym. Dzień 11 listopada to narodowe święto wolności, o której marzyły i o którą walczyły pokolenia Polaków. Od 1918 roku nasza Ojczyzna doświadczyła już śmiertelnego zagrożenia w wojnie z bolszewikami, przeżyła koszmar wojny i okupacji oraz półwiecze sowieckiego komunizmu. W poniedziałek 11 listopada 2019 roku w Sokółce świętowano 101. rocznicę odzyskania niepodległości.

Złożenie wieńca pod Pomnikiem Marszałka

W rocznicowych obchodach uczestniczyli Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Zastępcy Burmistrza Adam Kowalczuk i Adam Juchnik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Sokółce Piotr Bujwicki.

Obchody rozpoczęło nabożeństwo w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Po nim odprawiono mszę za Ojczyznę w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na czele kolumny szła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół w Suchowoli.

Zgromadzeni pod pomnikiem wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy. Następnie zostały wygłoszone przemówienia okolicznościowe. Głos zabrała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Czym jest wolność, suwerenność i niepodległość? Te trzy ważne słowa wyryte są w sercu każdego patrioty, każdego Polaka, każdego z nas. Przypomnę pamiętne słowa z dzisiejszych kazań w cerkwi i kościele: „na popiołach nie buduje się niepodległości”. Czym są te popioły? Czy to jest nienawiść, czy to jest miłość? Zależy jak na to patrzeć. Drodzy Państwo, uważam, że powinniśmy pamiętać o tym, co było, ale też powinniśmy wybaczać. Aby żyć w zdrowej i wolnej Polsce, powinniśmy żyć w jedności i zgodzie. To jest najważniejsze – żyć nie tylko w zgodzie ze swoimi sąsiadami, czy z wrogami, ale przede wszystkim tu w sercu, w jedności ze sobą, z rodziną, z Bogiem – bo to jest najważniejsze. Czym jest wolność? Jeżeli ktoś dyktuje wszystkim, co mają robić – według tej osoby jest to wolność, ale według pozostałych – nie. Życzę sobie i Państwu, aby ta wolność cieszyła nas wszystkich, którzy rządzą krajem, województwem, powiatem i gminą i tych, którzy tu zamieszkują. Abyśmy umieli zawsze dogadywać się na każdej płaszczyźnie. Bo to jest ta właśnie wolność. W tak radosnym dniu, kiedy odzyskujemy niepodległość, życzę sobie i Państwu radosnego przeżywania – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Po złożeniu wieńca pod Pomnikiem Marszałka, uczestnicy uroczystości zaśpiewali razem kilka pieśni patriotycznych.

Uroczystość zakończył koncert zespołu Kasa Chorych oraz muzyków z Agencji ARTE MUZA pt. „Muzyka lat 80 – tylko w niej była wolność”.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również