Zaproszenie na otwarcie wystawy

Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy czasowej pt: „Jej wysokość makatka” poświęconej sztuce hafciarskiej twórczyni ludowej Pani Agaty Jakończuk, która tą dziedzina rękodzieła zajmuje się od 13 roku życia, kiedy to wyhaftowała swoją pierwszą makatkę.

Plakat

Swoje prace wykonuje muliną, kordonkiem bądź atłaskiem na białym płótnie za pomocą haftu sznureczkowego i łańcuszkowego. Pani Agata jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych, uczestniczką jarmarków organizowanych przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Jarmarków Jagiellońskich. W 2015 roku została wyróżniona tytułem Twórczyni Jarmarku Jagiellońskiego.

Do Polski makatki kuchenny przywędrowały z Niemiec, gdzie używane były powszechnie już w XIX wieku, zdobiąc głównie domy mieszczańskie. W Polsce umieszczano ją najczęściej w pomieszczeniach kuchennych w widocznych miejscach przy piecu kuchennym lub nad stołem. Na makatkach kuchennych wyszywano różnego rodzaju obrazki lub scenki rodzajowe. Wyszywana makatka naścienna to skarbnica ludowych przysłów, rad, a przede wszystkim vademecum dobrych zasad.

Sylwia Nowakowska,
Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury
Skip to content