Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Sokółce

6 września 2019 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz ósmy uczestniczyła w Narodowym Czytaniu – ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość wybitnych dzieł literatury narodowej, która odbywa się pod patronatem honorowym pary prezydenckiej.

Zdjęcie grupowe

Gościem specjalnym tegorocznego Narodowego Czytania była Fundacja Języka Polskiego, która w godzinach porannych przeprowadziła warsztaty dla młodzieży, natomiast po południu włączyła się w czytanie nowel wraz z mieszkańcami Sokółki.

Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które były lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość przyniesienia własnych egzemplarzy nowel w celu uzyskania pamiątkowej pieczęci. Równocześnie odbył się także kiermasz książek, gdzie można było nabyć lekturę za przysłowiową złotówkę.

O godzinie 14.00 czytelnia wypełniła się słuchaczami. Fragmenty „Dymu” Marii Konopnickiej przeczytali: pani Leonarda Szubzda – sokólska poetka, pani Lucyna Szymańska – dyr. Przedszkola Nr 5 w Sokółce oraz czytelnicy: pani Anna Andruszkiewicz i pan Przemysław Krawiel. Fragmentami „Orki” Władysława Stanisława Reymonta uraczyli czytelników: pani dr Monika Kresa z Fundacji Języka Polskiego oraz pan Marian Biziuk. „Katarynkę” Bolesława Prusa odczytały: pani Joanna Bienasz – dyr. Biblioteki Publicznej w Sokółce, pani dr Monika Kresa z Fundacji Języka Polskiego oraz czytelniczki: pani Krystyna Kozłowska i pani Anna Wasilewska. „Sawę” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego przeczytała pani Maria Lila Andrzejewska – dyr. SP2 w Sokółce. Fragmentami „Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej podzielili się z gośćmi czytelnicy: Paulina Ragin i Marek Sztapkowski. Cieszy nas fakt, że z każdym rokiem zaangażowanie mieszkańców w projekcie Narodowego Czytania jest coraz większe. Wszystkim serdecznie dziękujemy za odwagę i piękną deklamację.

Na zakończenie bibliotekarki zaproponowały gościom wiejski stół. Znajdowały się na nim rozmaite specjały: tradycyjny chleb, smalec, ogórki, miód, a także polskie owoce. Większość nowel opisuje realia polskiej wsi i zaścianka, dlatego chcąc wpisać się w kanon tamtych czasów chciały pokazać wytwory polskiej ziemi i pracy.

Już teraz zapraszamy wszystkich do Narodowego Czytania za rok.

Beata Grecka

Skip to content