Na dożynkach w Starej Kamionce

Są formą podziękowania za tegoroczne zbiory, a jednocześnie prośbą o pomyślność w następnych. To jednocześnie radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminnych była Stara Kamionka. Święto dziękczynienia za plony odbyło się w niedzielę 8 września 2019 roku.

Dożynki w Starej Kamionce

Zorganizowała je Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska we współpracy z Parafią pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce oraz Sołectwem Stara Kamionka. Współorganizatorami dożynek byli: Sokólski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce.

Rolę Starostów Dożynkowych pełnili Emilia i Andrzej Olechno – rolnicy ze Starej Kamionki, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni blisko 60 hektarów. Zajmują się również hodowlą bydła opasowego.

Dożynkowe uroczystości rozpoczęła msza, jaką odprawiono przed Wiejskim Klubem Kultury w Starej Kamionce. Po nabożeństwie korowód na czele z Miejską Orkiestrą Dętą z Sokółki i mażoretkami przeszedł na plac przed Szkołą Podstawową w Starej Kamionce.

Zebranych wokół sceny powitała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Pani Burmistrz zaprosiła wszystkich do udziału w dożynkowych uroczystościach.
Wśród uczestników Dożynek Gminnych w Starej Kamionce znaleźli się m.in.: Zastępcy Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk i Adam Juchnik, Sekretarz Sokółki Piotr Romanowicz, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Poseł Jarosław Zieliński, Posłowie Mieczysław Kazimierz Baszko i Henryk Wnorowski, Senator Jan Dobrzyński, Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce Ks. Bogusław Urban, Ks. Józef Kuczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sokółce Piotr Bujwicki, Radni Rady Miejskiej w Sokółce, sołtysi z terenu gminy Sokółka, przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży granicznej, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Sokółka.

Po przemówieniach okolicznościowych i wspólnym podzieleniu się chlebem, przed publicznością zaprezentowała się Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki oraz zespół „Wesołe Sokółczanki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Sokółce, a także zespół „Razem” z Wiejskiego Klubu Kultury w Starej Kamionce.

Następnie Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wręczyła nagrody i wyróżnienia dla najlepszych sołtysów, rolników, firm i strażaków OSP. W gronie nagrodzonych rolników znaleźli się: Kazimierz Łowczecki oraz Bożena i Mirosław Łowczeccy z Bohonik, Emilia i Andrzej Olechno ze Starej Kamionki, Piotr Krukowski ze Starej Kamionki, Anna i Paweł Rećko z Pawełek, Bożena i Jerzy Aniśko z Pawełek, Elżbieta i Krzysztof Tur z Pawełek oraz Tomasz Drożdżewicz ze Starej Kamionki. Nagrodę za zdobycie vice championatu w kategorii owca wrzosówka otrzymali Beata i Mieczysław Raczkowscy. Nagrody Burmistrza Sokółki dla hodowców koni typu sokólskiego trafiły do: Jarosława Wojdałowicza z Mićkowej Haci, Stanisława Lingo z Wierzchjedliny, Piotra Szomko ze Starej Kamionki, Stanisława Stupak z Bohonik oraz Stanisława Rochalskiego z Bohonik. Pani Burmistrz nagrodziła też PPHU „Agromę” Sokółka Sp. z o.o. za wkład w prowadzenie działalności rolniczej, polegającej na zaopatrywaniu dużych i małych gospodarstw rolnych w środki do produkcji rolnej. W kategorii produkt lokalny nagrodę otrzymała Paulina Deresz z Lebiedzina – wielokrotna uczestniczka wystaw regionalnych i promotorka produktów regionalnych.
Pani Burmistrz wręczyła także podziękowania dla sołtysów. Otrzymali je: Wojciech Czabatorowicz z Orłowicz, Kazimierz Szomko ze Starej Kamionki, Robert Mazur ze Słojnik, Ewa Szydłowska z Drahli, Krzysztof Augustynowicz z Szyszek.
Wyróżnienia od Burmistrza Sokółki trafiły też do strażaków ochotników z rejonu Starej Kamionki. Nagrodzeni strażacy to: Magdalena Grynczel, Tomasz Wróblewski, Maciej Grynczel, Tomasz Klimiec, Krzysztof Krokos, Artur Panasiuk, Kamil Kucharewicz, Jarosław Kucharewicz, Piotr Kucharewicz, Andrzej Jakimik, Wojciech Szydłowski, Adrian Żółtko, Norbert Nowik.

W podziękowaniu za bezinteresowną pomoc i zaangażowanie społeczne nagrodę od pani Burmistrz otrzymał Jarosław Panasiuk.
Szczególne podziękowania dla przedsiębiorców otrzymali: Piotr Borowski i Krzysztof Domin.
Szczególne podziękowania dla rolników ze wzorowe prowadzenie gospodarstw trafiły do: Zdzisława Puciłowskiego z Puciłek, Piotra Kucharewicza ze Starej Kamionki, Janusza Wróblewskiego ze Starej Kamionki, Grzegorza Deputat z Lebiedzina, Krzysztofa Białousa z Szyndziela.

W trakcie dożynek rozstrzygnięty został konkurs na najsmaczniejszą szarlotkę i najsmaczniejszy sernik. Na konkurs zgłoszono 11 szarlotek i 9 serników. Pierwsza nagroda za najsmaczniejszą szarlotkę przypadła w udziale Elżbiecie Białobłockiej z Wierzchjedliny, druga – Bożenie Sawickiej ze Smolanki, a trzecia – Izabeli Deputat z Lebiedzina. W kategorii serników zwyciężył wypiek autorstwa Iwony Żemojduk z Hałego. Drugie miejsce zajęła Teresa Dzienisowicz ze Starej Kamionki, trzecie – Dorota Augustynowicz z Szyszek.

Podczas dożynek rozegrano konkursy sportowe. W kategorii kobiet zwyciężyła Krystyna Możejko, druga była Janina Krutul, trzecia – Monika Płońska. W kategorii mężczyzn kolejne miejsca na podium zajęli: Krzysztof Sadanowicz, Paweł Druć, Krzysztof Boćwiński. Wśród dzieci triumfował Mateusz Wiechowicz, drugi był Andrzej Rak, a trzecia – Kinga Chomutnik.

Przez cały dzień pracownicy Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku zachęcali do skorzystania z bezpłatnych badań ciśnienia i poziomu cukru we krwi.

Do późnych godzin nocnych trwały koncerty sceniczne. Przed publicznością wystąpiły zespoły: „Kuzyn Zenka” „Dreem Team – live band”, „Cygańskie Serca” i Jarek Rynkiewicz.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content