Światowej klasy twórca filmowy był gościem DKF „Fantom”

12 maja 2019 r.  Krzysztof Zanussi był gościem DKF „Fantom”, klubu filmowego działającego przy Sokólskim Ośrodku Kultury.

Krzysztof Zanussi

Autor filmów nagradzanych na światowych festiwalach, jeszcze rano był w Niemczech w Dusseldorfie, by na niedzielny wieczór przyjechać do Sokółki. Pokazywał tutaj swój najnowszy film „Eter”. Rozmawiał też z publicznością, która przybyła na pokaz w kinie „Sokół”. Mówił, iż zaczerpnął pomysł filmu z „Fausta” Goethego. Tam bohater sprzedaje duszę diabłu, za wieczną młodość, w jego filmie za naukę. Bohater, grany przez Jacka Poniedziałka, eksperymentuje z eterem, prądem i hipnozą, przekraczając wszelkie normy. W imię wyższości nauki, nad jakąkolwiek moralnością.

Reżyser w rozmowie nawiązał do epoki Oświecenia, która ze swoim racjonalizmem zapomniała o duszy i Bogu. Mówił odpowiadając na pytania, iż umieścił akcję filmu w 1912 r., gdyż wtedy europejski kontynent niósł wartości całemu światu. Wybuch I wojny światowej cały ten świat zburzył. Pan Zanussi uważa, iż I światowa wojna trwa do dzisiaj. I tą Europę spękaną należałoby posklejać. Jak to zrobić? O to jest pytanie? Po oficjalnym spotkaniu w kuluarach rozdawał autografy i indywidualnie rozmawiał z widzami.

Spotkanie prowadził filmoznawca Adam Radziszewski z Białegostoku.

Krystyna Kostera, SOK


Zobacz również

Skip to content