Biblioteka Publiczna wzięła udział w akcji “Żonkile”

19 kwietnia 2019 r. przypadała rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Centrum Edukacyjne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną “Żonkile”. 

Akcja Żonkile 2019

W wielu szkołach i bibliotekach w całej Polsce odbywają się warsztaty i spotkania upamiętniające tę rocznicę oraz szerzące wiedzę na temat samego powstania.

Również Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz kolejny wzięła udział w akcji “Żonkile”. Na warsztatach spotkali się uczniowie klas IV ze Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych i Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce.

Spotkanie rozpoczęto od przypięcia uczniom papierowych żonkili – symbolu powstania i  zbiorowej pamięci. Następnie dzieci wysłuchały fragmentów “Mirabelki” autorstwa Cezarego Harasimowicza. Książka ta, to opowieść o autentycznym drzewie rosnącym na terenie getta warszawskiego. Wojna, historia getta i inne traumatyczne wydarzenia są częścią losów tytułowej Mirabelki. Dzieci dyskutowały na temat tego czym jest getto, jak wyglądało życie w obrębie murów getta, oraz co oznacza zdanie zapisane w Talmudzie: “Tam, gdzie nie ma ludzi, staraj się być człowiekiem”.

W kolejnej części warsztatów wspólnymi siłami dzieci stworzyły “Drzewo pamięci” ozdabiając je liśćmi w kształcie własnych dłoni. Każdy uczeń ozdobił swój liść słowami ważnymi dla Polski. Stworzyliśmy również symboliczne żonkile z żółtych baloników. Miłym akcentem kończącym warsztaty był pamiątkowy dyplom oraz słodki poczęstunek – pieczywo z mirabelkowym dżemem.

Warsztaty oprócz tego, że były sposobem na promocję czytelnictwa i popularyzację wartościowej literatury, stały się także okazją do rozbudzenia zainteresowania historią Polski.

Za aktywny udział w zajęciach dziękujemy opiekunom, pani Martynie Zakrzewskiej oraz panu Andrzejowi Szydłowskiemu.

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content