Czytanie Jeżycjady w Bibliotece Publicznej

W Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyło się Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady. Akcja ta ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzację książek Małgorzaty Musierowicz. Sokólska placówka wraz z Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży oraz Filią Biblioteczną Nr 1 wzięła udział w akcji po raz pierwszy i był to strzał w dziesiątkę!

Zdjęcie grupowe

Zorganizowane przez bibliotekarki warsztaty spotkały się z wielkim entuzjazmem młodzieży. Literackie spotkanie z klasą IV SP Nr 2 w Sokółce rozpoczęto od przeczytania przez bibliotekarkę fragmentów “Szóstej klepki”, wzbudzając salwy śmiechu wśród dzieci. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i film Joli Szymańskiej, w którym blogerka opowiada czego nauczyła ją „Jeżycjada”. Wielkie emocje i zainteresowanie wzbudził quiz, w którym każdy mógł wygrać fajny gadżet, konieczne było jednak popisanie się wiedzą na temat serii Małgorzaty Musierowicz. Jednak największe emocje i radość wzbudziło w uczniach ostatnie zadanie, uczniowie posługując się gadżetami, perukami, fantazyjnymi kapeluszami i farbkami do twarzy, musieli jak najbardziej wiarygodnie odzwierciedlić wygląd zewnętrzny oraz temperament wylosowanego bohatera. Młodzi bibliofile pozytywnie zaskoczyli zaangażowaniem, uważnie analizowali nie tylko cechy fizyczne bohaterów, ale również cechy charakterów, zamienili swoich kolegów i koleżanki w głównych bohaterów serii. Spotkanie zakończyło się rozdaniem dyplomów za udział w Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady i pamiątkowych zakładek.

Natomiast warsztaty w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się pod hasłem „Skarbczyk Jeżycjady”. Bibliotekarki wspólnie z klasą VI czytały wybrane fragmenty różnych tomów cyklu Małgorzaty Musierowicz. Zostały one wybrane pod kątem ciekawych cytatów, które posłużyły do snucia refleksji na temat miłości, przyjaźni czy książek i czytania. Jeżycjada zagościła również na zajęciach w świetlicy na Osiedlu Zielonym, przeprowadzonych przez bibliotekarki z Filii Nr 1. Młodzież zapoznała się z cyklem Małgorzaty Musierowicz, a w szczególności z Anielą Kowalik – bohaterką „Kłamczuchy”.

Akcja była okazją do wartościowej zabawy i rozbudzenia miłości do książek wśród uczestników. Młodzież miała możliwość na chwilę przenieść się do poznańskich Jeżyc. Doskonale bawili się nie tylko uczniowie, ale również bibliotekarki. Miejmy nadzieję, że udział w tym interesującym wydarzeniu będzie dla uczniów zachętą do lektury książek Małgorzaty Musierowicz i odwiedzin w bibliotece.

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Skip to content