Udane starty narciarek w Mistrzostwach Polski SZS

W dniach 15-17 marca 2019 roku SkiTeam Sokółka (SP Malawicze, SP Stara Kamionka i SP nr 1 Sokółka) w dziewięcioosobowym składzie uczestniczyła w Mistrzostwach Polski Szkolnego Związku Sportowego w biegach narciarskich, które rozegrano w Białce Tatrzańskiej.

Mistrzostwa SZS

W zawodach rywalizowało blisko czterystu najlepszych narciarzy w kraju z narciarskich szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego w rocznikach od 2009 i młodsi do 2003 wyłonionych z mistrzostw poszczególnych województw. Zawody odbyły się w bardzo dobrych warunkach śniegowych (choć na sztucznym śniegu) w temperaturze powietrza plus kilku stopni Celsjusza. Narciarskie zmagania mające na celu wyłonienie mistrzów narciarskich we wszystkich kategoriach wiekowych odbyły się stylem klasycznym oraz dowolnym na dystansach od 1 km do 5 km a liczebność startujących zawodniczek wahała się od 20 do 40 w każdym roczniku.

Bardzo dobrze wypadły nasze zawodniczki w biegu techniką dowolną. Najlepiej pobiegła Ela Łowczecka (Malawicze), która w klasach VI wywalczyła sobie w biegu na 3 km dwunaste miejsce; Kasia Rećko (Stara Kamionka) zajęła 18 lokatę. W najmłodszych kategoriach Maria Borys sklasyfikowała się na 17 miejscu, Oliwia Borys była 20 zaś Kornelia Kiszkiel dzielnie powalczyła o 38 lokatę. W kategorii dziewcząt starszych -kl VII, najlepiej pobiegła Magdalena Ignatowicz, która toczyła zacięty bój o 15 miejsce w rankingu Mistrzostw Polski, Zuzanna Czabatorowicz sklasyfikowała się na 20 miejscu . Natomiast w kategorii klas VIII również dobrze pobiegła Julka Zajczyk, która na dystansie 5 km dzielnie powalczyła o 20 miejsce wśród najlepszych narciarek w Polsce.

Wyjazd na Mistrzostwa Polski do Białki Tatrzańskiej był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Sokółce, wsparciu pani Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej oraz finansowemu wsparciu radnego Rady Miejskiej w Sokółce pana Karola Puszko. Za udzieloną pomoc zawodniczki i trener SkiTeam Sokółka serdecznie dziękują.

Osiągnięte bardzo dobre wyniki przez nasze narciarki są zasługą ich ciężkiej pracy na treningach, obozach letnich w Szelmencie i Białymstoku (okres przygotowań na nartorolkach) , zimowym obozie przygotowawczym w Czechach na początku grudnia , licznych startach narciarskich i treningach na sztucznie przygotowanej trasie narciarskiej w Lesie Pietrasze w Białymstoku. Jednak zasób posiadanych środków finansowych, sprzętu narciarskiego startowego jak i zasób jakościowy smarów narciarskich przygotowujących do walki o tytuły mistrzowskie w znaczący sposób uniemożliwia rywalizację z najlepszymi w kraju. Pomimo tego zawodniczki SkiTeamu Sokółka należą do ścisłego grona najlepszych narciarek na Podlasiu. Na podstawie rankingu ogłoszonego przez Podlaski Okręgowy Związek Narciarski w Białymstoku uwzględniający wszystkie starty w ramach Podlaskiej Ligii Narciarskiej 2019 tytuł mistrzowski zdobyły cztery nasze zawodniczki: Oliwia Borys (2009 i młodsi), Elżbieta Łowczecka (2005-2006), Julia Zajczyk (2004-2003) oraz Natalia Fiedorec (Open). Tytułem wicemistrza może poszczycić się Monika Szomko (Open), natomiast zaszczytne trzecie miejsca w rankingu POZN przypadło Magdalenie Ignatowicz (2005-2006), Weronice Czeremcha (2004-2003) oraz Wioli Mozolewskiej (Open). Pozostałe narciarki SkiTeamu Sokółka sklasyfikowano na dalszych ale dobrych pozycjach: Zuzia Czabatorowicz 4 (2005-2006), Paulina Kucharewicz 4 (Open), Ewelina Czabatorowicz 7 (Open), Maria Borys 7(2007-2008) , Weronika Reszuta 8 (2005-2006), Kamila Rećko 8 (2003-2004), Kornelia Kiszkiel 15 (2007-2008) oraz Kasia Rećko 18 (2005-2006). Brawo wszystkim sokólskim narciarkom za sportową walkę i promocję swoich szkół, klubów oraz gminy Sokółka.

Piotr Zaręba


Zobacz również

Skip to content