Spotkanie z Agnieszką Witkowicz-Matolicz

Agnieszka Witkowicz-Matolicz

26 stycznia 2019 r. na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Sokółce oraz Burmistrza Sokółki, bibliotekę odwiedziła Agnieszka Witkowicz-Matolicz – autorka książki „Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń”.

Pani Agnieszka, w trakcie spotkania z czytelnikami przekonywała, że jest wiele kobiet, które po chorobie nowotworowej wróciły do normalnego życia, a może nawet cieszą się tym życiem bardziej. Bohaterki reportażu uświadomiły sobie, że ich życie w każdej chwili może się zmienić, więc zaczynają czerpać z niego pełnymi garściami i realizować swoje marzenia tu i teraz.

„Napisałam tę książkę by pokazać, że nie wolno rezygnować z marzeń. Nawet kiedy sytuacja jest bardzo trudna. Nie można poddawać się i rezygnować z życia”- mówi pani Agnieszka. Losy i historie bohaterek książki „Niezwykłe Dziewczyny” pokazują, że można znaleźć w sobie siłę aby przejść przez trudny czas choroby z pozytywnym nastawieniem.

Co roku w Polsce ponad 18 000 kobiet poznaje diagnozę – rak piersi. 2 000 z nich to kobiety młode, wiele nawet przed trzydziestką. Pani Agnieszka we wzruszających reportażach opowiada historie 10 kobiet, które odrzuciły stereotypy i postanowiły chorować inaczej. Sama autorka jest dziennikarką, reporterką, socjolożką, ale też pacjentką. Na raka piersi zachorowała w wieku 32 lat, rok po tym, gdy została mamą. Wykonywany zawód i osobiste przeżycia sprawiły, że musiała opisać te niezwykłe, inspirujące historie.

Książka udowadnia, że rak to nie wyrok, a większość przypadków jest obecnie całkowicie wyleczalna. Czy da się chorować z optymizmem? Bohaterki reportażu przekonują, że tak. Że nie można wstydzić się choroby i zamykać w czterech ścianach. Prawdą jest to, że nie mamy wpływu na rokowania, ale mamy wpływ na to z jakim nastawieniem przetrwamy czas choroby.

„Niezwykłe Dziewczyny” znalazły się w zestawieniu książek dotyczących zdrowia, psychologii i medycyny, których nie można przegapić w tym roku – przygotowanym przez portal Polki.pl! Pani Agnieszce serdecznie dziękujemy za motywujące spotkanie. Wszystkich czytelników serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania w Bibliotece.

(EK, BG) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Skip to content