Mistrzostwa województwa w biegach na nartorolkach

W niedzielę, 7 października 2018 r. Sokółkę odwiedziło blisko 100 narciarzy z ośmiu klubów i szkół: UKS Start w Malawiczach, UKS Orliki w Starej Kamionce, UKS Hubal Białystok., UKS Rawa Siedlce, UKS Sudovia Szudziałowo, Sportowa Szkoła Podstawowa w Supraślu, UKS Olimpik Mońki oraz Skipol.pl.team. Rywalizowano o miano Mistrza Województwa Podlaskiego w biegach na nartorolkach.

Zawody w Sokółce

Zawody odbyły się na pięknej trasie rowerowej i drodze powiatowej z Sokółki do miejscowości Bogusze na 5 dystansach. Najmłodsi czyli dzieci klasa II SP i młodsi oraz klasy III startowali na dystansie 1500 metrów na łyżworolkach lub nartorolkach, zawodnicy z rocznika 2007-2008 biegali na dystansie 3000 metrów, juniorzy D – czyli urodzeni w latach 2005-2006 zmagali się na 5 kilometrowej pętli , zaś juniorzy C (2003-2004), juniorzy A (2002-2001), juniorzy B (2000-1999) walczyli na 6 kilometrów . Najwięcej bo aż 10 km mieli do pokonania seniorzy.

Organizatorem tej sportowej imprezy byli: Podlaski Okręgowy Związek Narciarski w Białymstoku, UKS Start w Malawiczach, UKS Orliki w Starej Kamionce , UKS Hubal Białystok oraz współorganizatorzy: Podlaska Federacja Sportu w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Sokółce, Urząd Miejski w Sokółce, Firma ROLLSPEED – Nartorolki – Konrad i Dawid Sadowscy. Natomiast Patronat Honorowy narciarskich zmagań objął Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner.

Wśród walczących o tytuł Mistrza Województwa w biegach na nartorolkach wystąpiła liczna grupa narciarek z UKS Start Malawicze i UKS Orliki Stara Kamionka w liczbie 19 zawodniczek. Po wielu emocjonujących walkach w każdej z 9 kategorii wiekowych Sokółka może poszczycić się swoimi osiągnięciami. Dziewczynki wywalczyły pięciokrotny tytuł Mistrzowski oraz uzyskały 10 pozycji medalowych. Bieg na 1500 metrów na łyżworolkach wygrała Kinga Chomutnik ze Starej Kamionki, Kisiel Patrycja Stara Kamionka 4, pięcioletnia Borys Milena z Malawicz 5 , Rećko Maja ze Starej Kamionki 6, Borys Aleksandra z Malawicz 8. Bieg na 1500 metrów klas III na nartorolkach wygrała Oliwia Borys z Malawicz. W najliczniejszej 24 osobowej grupie narciarek rocznika 2008-2007 startującej na dystansie 3 km dzielnie walczyła Maria Borys z Malawicz, która zajęła ostatecznie 6 miejsce a Nowak Dominika ze Starej Kamionki powalczyła o 12 lokatę. W kategorii tej startowała aktualna Mistrzyni Polski Dominika Krajcer z Rawy Siedlce. Na nieco dłuższym dystansie -5 km bardzo dobrze spisały sie zawodniczki Startu Malawicze , które kolejno klasyfikowały się na miejscach: Magdalena Ignatowicz 2, Elżbieta Łowczecka 3, Zuzanna Czabatorowicz 4, Weronika Reszuta 7. W zmaganiach na 6 km u boku również aktualnej Mistrzyni Polski, Hanny Popko z Hubala Białystok dzielnie walczyły nasze narciarki. Ostatecznie brązowy medal przypadł Kamili Rećko z Malawicz, 4 była Weronika Czeremcha ze Starej Kamionki, 6 Julia Zajczyk z Malawicz. Na tym samym dystansie 6 km lecz w starszej kategorii wiekowej nieznacznie zwyciężyła Monika Szomko ze Starej Kamionki przed Natalią Fiedorec z Malawicz. W kategorii juniorki A w biegu również na 6 km Mistrzostwo Województwa przypadło Wioletcie Mozolewskiej z Malawicz. Kategorię seniorek reprezentowały dwie nasze narciarki, które dzielnie walczyły na wymagającym dystansie 10 km. W zmaganiach tych wygrała Paulina Kucharewicz z Orlki Stara Kamionka przed Eweliną Czabatorowicz ze Startu Malawicze. Wszystkich dekoracji dokonali: Prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Narciarskiego- Waldemar Leszczyński, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce -Joanna Gejdel oraz Prezes UKS Start w Malawiczach i Orliki w Starej Kamionce- Piotr Zaręba. Brawo wszystkim dziewczętom za sportową walkę i osiągnięcie sukcesów na miarę swoich możliwości.

Organizator zawodów serdecznie dziękuje za ufundowanie pucharów i nagród dla zwycięzców oraz pamiątkowych dyplomów dla wszystkich startujących zawodników Pani Burmistrz Sokółki Ewie Kulikowskiej i Panu Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko. Podziękowania należą się również pracownikom Starostwa Powiatowego w Sokółce, pracownikom OSiR w Sokółce, Firmie Metal-Fach, pani Alicji Zaręba za okazaną pomoc w organizację zawodów. Pragnę także podziękować licznie przybyłym rodzicom za doping w startach swoich dzieci oraz rodzicom zawodniczek za przygotowanie wszelkich słodkości . Serdecznie dziękuję także piekarni Pana Szomko z Sokółki za przygotowanie czekoladowych rogalików .

Piotr Zaręba
Trener SkiTeamu Sokółka

Skip to content