Kaligrafia a wielokulturowość

W sobotę, 8 września 2018 r., w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce odbyło się ostatnie podsumowujące spotkanie z cyklu „Kaligrafia a wielokulturowość” zorganizowane przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki.

Cykl warsztatów składał się z czterech spotkań, których motywem przewodnim była nauka podstaw kaligrafii. Spotkania przeprowadził Jakub Andracki, który tajniki sztuki kaligrafii poznał w Warszawie.

Warsztaty kaligrafia w Sokółce

„Kaligrafia jest sztuką starannego i estetycznego pisania, używana również do zdobienia artystycznego. Moim zdaniem nauka kaligrafii ma głównie kształtować charakter oraz cierpliwość u człowieka. Kaligrafią zacząłem się interesować mniej więcej rok temu. Bodźcem, który mnie skierował ku kaligrafii była chęć bliższego poznania człowieka. Gdy opanowałem sztukę kaligrafii na tyle, by móc swobodnie kaligrafować, wpadłem na pomysł by pokazać tą sztukę i nauczyć tego społeczność, z której się wywodzę. Każdy wie, że Podlasie, a najbardziej tereny wokół Sokółki są bardzo zróżnicowane pod względem kulturowości. Są tutaj katolicy, prawosławni, Żydzi, Romowie oraz Tatarzy do których sam należę. Dzieli nas religia, kultura, obyczaje, ale to tylko na papierze, tak naprawdę razem tworzymy jedną wielką wielokulturową społeczność odnoszącą się do siebie z szacunkiem i która z wielką chęcią stara się poznawać siebie nawzajem. Kaligrafia w tym wypadku jest taką sztuką, która łączy wszystkie kultury i religie. Wszystko zaczyna się od tych samych podstaw, zasad w kaligrafii i po opanowaniu tych podstaw możemy opanowaną sztukę użyć w dowolny sposób nie patrząc na podziały religijne czy kulturowe. Ja osobiście kaligrafię traktuję jako swoje hobby. Pomaga mi się zrelaksować po ciężkim dniu na uczelni, czy w pracy dając spokój duchowy jak i umysłowy” – mówi Jakub Andracki.

Uczestnik spotkań Michał Bajko w odpowiedzi na pytanie, dlaczego zdecydował się na szkolenie powiedział: „Druk już dawno stał się tani, łatwo dostępny i wszechobecny. Mimo to kaligrafia ma się dobrze, a nawet mogę zaryzykować stwierdzenie, że przeżywa aktualnie renesans. Coraz więcej osób poszukuje kreatywnego sposobu na podziękowanie rodzicom podczas ślubu, ręczne wypisanych, niepowtarzalnych zaproszeń na ślub, kopert czy winietek weselnych. Modne restauracje coraz częściej, by się wyróżnić, swoje menu mniej lub bardziej umiejętnie kaligrafują na tablicach szkolnych. Dlatego też osoby umiejętnie władające piórem mają dziś pełne ręce roboty, mimo że wydawać by się mogło, że kaligrafia jest już tylko reliktem przeszłości i zupełnie niepotrzebną umiejętnością”.

Projekt zakończył się wydaniem albumu, który zawiera prace uczestników. Podczas ostatniego spotkania koordynatorka projektu Lila Asanowicz wręczyła uczestnikom, współorganizatorom, młodzieży oraz sponsorom z licytacji na spotkaniu Giving Circle certyfikaty, podziękowania i upominki. Na koniec w holu czekały na uczestników spotkania smakołyki kuchni wielokulturowej.

Współorganizatorami projektu byli: Biblioteka Publiczna w Sokółce, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce.

Projekt ” Kaligrafia a wielokulturowość “- który był naturalną kontynuacją poprzednich działań na rzecz wielokulturowości Sokólszczyzny – został dofinansowany z programu Działaj Lokalnie XI 2018, współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Fundację SFL i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

(KB)

Skip to content