Dotacja dla Klubu Wiejskiego w Lipinie

4 lipca 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyło się uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie projektów w ramach Programu odnowy wsi województwa podlaskiego.

Po podpisaniu umowy

W imieniu Gminy Sokółka umowę o dofinansowanie projektu pn. „Klub Wiejski w Lipinie – szansą na aktywizację mieszkańców” podpisała Pani Ewa Kulikowska – Burmistrz Sokółki. Ze strony Województwa Podlaskiego umowę podpisał Pan Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Pan Stefan Krajewski – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Wartość projektu realizowanego przez Gminę wynosi 17 498 zł, z tego kwota dofinansowania – 8 749 zł.

Celem projektu pn. „Klub Wiejski w Lipinie – szansą na aktywizację mieszkańców” jest stworzenie warunków do rozwoju inicjatyw lokalnych przyczyniających się do wzrostu  i rozwoju kapitału społecznego oraz kształtowanie więzi lokalnych.

Budynek, w którym powstanie Klub Wiejski, zostanie wyposażony w niezbędny sprzęt i meble do prowadzenia spotkań i warsztatów edukacyjno – kulturalnych dla mieszkańców wsi  z sołectwa Lipina m.in.: w stoły, krzesła, telewizor, komputer, kuchnię gazowo – elektryczną, lodówkę, zestaw naczyń kuchennych.

Klub rozpocznie swoją działalność od prowadzenia warsztatów kulinarnych i rękodzielniczych, podczas których starsi mieszkańcy będą zachęcali młodzież i dzieci do podtrzymywania tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi poprzez promocję:

  • potraw i produktów żywnościowych o charakterze regionalnym produkowanych według tradycyjnych receptur, przygotowanie potraw regionalnych;
  • zwyczajów i obrzędów kultury ludowej Podlasia, m.in.: przekazywanie informacji na temat obrzędów ludowych wywodzących się z kalendarza liturgicznego, ze schematu prac polowych jakie występowały w określonych porach roku; wpływu wielokulturowości na zwyczaje i obrzędy;
  • rękodzieła: haftowanie, szydełkowanie, malowanie pisanek, tworzenie tradycyjnych palm wielkanocnych i ozdób bożonarodzeniowych.

Młodzież będzie uczyła starszych mieszkańców obsługi komputera, korzystania z internetu (zapisywanie się do lekarza, przelewy bankowe, obsługa poczty elektronicznej, wyszukiwanie niezbędnych informacji itp.).

Zainteresowani mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie uczyć się gry w szachy.

Przed podpisaniem umowy zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć taneczne show w wykonaniu grupy Girls’squad ze Starej Kamionki. Zespół składa się z piętnastu dziewczynek w wieku od 9 do 14 lat, które tańczą pod kierownictwem Anny Rećko.

Realizacja projektu zakończy się 31 października 2018 r.

(JF) Foto: Wrota Podlasia

Skip to content