KWoKA 2018

7 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Walerego Wróblewskiego na Osiedlu Zielonym odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych “KWoKA 2018”.

Zdjęcie grupowe

Udział wzięły dziewięcioosobowe reprezentacje trzech sokólskich szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2, Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 3. Uczestnicy podzieleni na dziewięć trzyosobowych zespołów zmagali się z tematyką techniki, kultury, sportu, historii, geografii, zwyczajów i polityki, krajów takich jak: USA, Kanada, Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia, Australia i Nowa Zelandia.

W sumie około 380 pytań. Konkurs składał się z trzech etapów. W każdym z nich drużyny odpowiadały na pięć wylosowanych przez siebie pytań. Po każdym z etapów z konkursem żegnały się trzy drużyny z najmniejszą ilością punktów. W rezultacie dwugodzinnych zmagań do finału awansowały dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 i drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 na Osiedlu Zielonym.

Ostateczny wynik rozgrywek obserwowanych wnikliwie przez komisję konkursową w składzie: pani Elżbieta Buraczyk (SP2), pani Marta Jóźwik (SP3) i pan Bartosz Wojciechowski (SP1), przedstawia się następująco:

I miejsce drużyna „Pink Team”  SP3 Osiedle Zielone w składzie: Julia Budrewicz, Gabriela Poczobutt Odlanicka, Gabriela Rabiczko
II miejsce drużyna  „Brown Team”  SP2 w składzie: Aleksandra Chomik, Zuzanna Jatel, Patryk Horczak
III miejsce drużyna „Black Team”  SP2 w składzie: Eryk Michałowski, Jakub Babaryko, Radosław Turko

Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały atrakcyjne nagrody (głośniki, słuchawki, pamięci USB), pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez sponsorów konkursu: Burmistrza Miasta i Gminy Sokółka, firmę Metal Fach Sokółka, oraz wydawnictwo Oxford University Press. Organizatorzy pani Katarzyna Chociej, pani Marta Jóźwik oraz pan Sławomir Rochalski składają serdeczne podziękowania uczestnikom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie konkursu.

Osobom zainteresowanym przyszłoroczną edycją konkursu prezentujemy kilka przykładowych pytań konkursowych:

Ile lat trwa obowiązek edukacyjny w Wielkiej Brytanii?
Kto był twórcą Teorii Ewolucji?
W którym wieku został założony Cambridge University?
Jak nazywał się król angielski znany z uczestnictwa w Wyprawach Krzyżowych?
Kto dowodził wojskami Północy w wojnie secesyjnej w USA w latach 1861-1865?
Jakiej dynastii dała początek Bitwa pod Hastings?
Jak nazywa się taniec wojenny wykonywany przed meczem rugby przez drużynę nowozelandzką?
Jaką nazwę nosi organizacja zrzeszająca grupę krajów należących w przeszłości do Brytyjskiego Imperium Kolonialnego?
Jak nazywał się muzyk zespołu The Beatles zastrzelony w Nowym Jorku w roku 1980?
Jak nazywał się legendarny amerykański samochód produkowany w Detroit w latach 1908-1927?

Zapraszamy za rok!

Zofia Kowalczuk, SP3

Skip to content