Żonkile wyrazem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim

19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Zdjęcie grupowe

Od sześciu lat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Natomiast Biblioteka Publiczna w Sokółce dołączyła do tej akcji po raz trzeci. W tym roku nasze zaproszenie na spotkanie warsztatowe przyjęli uczniowie klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej W Geniuszach z panią Aleksandrą Klimczak-Radkiewicz oraz uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej w Boguszach z panią Martą Fornal.

Spotkanie rozpoczęto od przypięcia uczniom papierowych żonkili – symbolu powstania. Następnie młodzi goście poznali miejsce i osoby związane z powstaniem w getcie warszawski dzięki prezentacji multimedialnej pt. „Getto Warszawskie”. Następnym krokiem była praca w grupach podczas której uczniowie poznali różne sposoby upamiętniania wydarzeń historycznych i ich bohaterów.

W drugiej części spotkania uczestnicy skupili się na zrozumieniu różnic miedzy słowami pamięć i upamiętnienie. Po grupowych “burzach mózgów” i wyjaśnieniu tych różnic uczniowie dostali do wykonania kreatywne zadanie – każda grupa stworzyła rzeźbę z własnych ciał odzwierciedlającą słowo „pamięć”. Twórcy wykazali się pomysłowością i dużą wrażliwością społeczną. Powstały niezwykle ciekawe „żywe pomniki”, to ostanie zadanie sprawiło uczniom wiele satysfakcji i radości.

Spotkanie zakończono rozdaniem każdemu dziecku szablonów papierowych żonkili oraz słodkim poczęstunkiem.

Warsztaty przygotowały Katarzyna Bułkowska, Ewelina Kaźmierowicz i Katarzyna Promińska.

(KB, EK)

Skip to content