Wesołe Sokółczanki wystąpiły w Kaliningradzie

W dniach 4-7 kwietnia 2018 r. zespół wokalno-taneczny „Wesołe Sokółczanki”, pod przewodnictwem pani Justyny Horsztyńskiej-Szerejko, brał udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Kultur Dzieci i Młodzieży „Bałtycki Naszyjnik”, który odbył się w Kaliningradzie.

Zdjęcie grupowe

Impreza została zorganizowana wspólnie przez Kaliningradzki Ośrodek Kultury i Rosyjską Fundację Pokoju. W tym roku festiwal gościł 800 uczestników, w tym 100 zespołów. Swoje talenty można był zaprezentować z jednej z trzech kategorii: taniec, śpiew lub rękodzieło.

Przez dwa pierwsze dni odbywały się eliminacje do sobotniego finału. „Sokółczanki” miały swój występ we czwartek. Wystąpiły z utworem „W moim ogródeczku”, który zebrał gromkie owacje i pozwolił na przejście do finału. W sobotę zaśpiewał druga przygotowaną na festiwal piosenkę „Lipka zielona”.  Pomimo dużej konkurencji i bardzo wysokiego poziomu „Wesołe Sokółczanki” zdobyły specjalna nagrodę jury w kategorii zespół wokalny i zajęły miejsce na scenie razem z innymi nagrodzonymi.

Czas pomiędzy kolejnymi dniami festiwalu zespół spędzał na spacerach i wycieczkach po Kaliningradzie, które zapewnili organizatorzy. Odwiedzili m.in. miejskie zoo, grób Immanuela Kanta, pozostałości fortyfikacji i stare pruskie budowle.

Zespół z Sokółki nie był jedyną delegacją z Polski. Podczas pobytu nawiązano znajomość z dwoma szkołami z powiatu mrągowskiego.

Wyjazd nie odbył by się bez pomocy życzliwych ludzi. Burmistrz Sokółki pani Ewa Kulikowska zapewniła transport do Kaliningradu. Przy wyrabianiu wiz wielką pomoc okazał pan Eugeniusz Malinowski. Na miejscu zespół objęty był opieką dyrektora Zachodniego Oddziału Rosyjskiej Fundacji Pokoju – pana Wiktora Gołubiowa. Piękne stroje zespół zawdzięcza staraniom pani Justyny Horsztyńskiej-Szerejko, która pozyskała sponsorów, wśród których była Grupa Nowa Farmacja. Pozostali sponsorzy pragną pozostać anonimowi, co nie umniejsza wdzięczności zespołu za ich hojność i pomoc.

Krzysztof Andrzejewski

Skip to content