Kolarze rozpoczęli sezon

W niedzielę, 25 marca 2018 r. zawodnicy Sokólskiego Klubu Kolarskiego rozpoczęli sezon biorąc udział w zawodach z cyklu “Maratony Kresowe”.

Tradycyjnie, jak podczas wszystkich wyścigów z serii Maratonów Kresowych, do wyboru było kilka dystansów. Sokółczanie ścigali się na dystansach półmaratonu (32,5 km) i mini (7,5 km).

Kolarze SKK Sokółka

Jaś Kazimierowski przywozi medale z większości wyścigów z serii MK, nie inaczej było i tym razem. Ten zdolny 11-latek tylko o nieco ponad 20 sekund przegrał rywalizację o srebrny medal i musiał zadowolić się brązem. Warto podkreślić, że Jaś rozpoczął sezon dzień wcześniej podczas wyścigu w ramach Małej Ligi XC w Józefowie pod Warszawą, gdzie przegrał bój o złoto tylko ze swoim starszym o ponad półtora roku imiennikiem, posiadającym tytuły mistrza i wicemistrza Polski MTB.

Najmłodszy kolarz Sokólskiego Klubu Kolarskiego – zaledwie 8-letni Miłosz Chadukiewicz – daleko w tyle zostawił konkurentów i z dużą przewagą wygrał rywalizację w kategorii chłopców do lat 8.
Kamil Rećko, mimo jeszcze młodego wieku, pierwsze kroki na Maratonach Kresowych ma już dawno za sobą. Teraz bardziej niż zbieranie doświadczenia liczy się w jego przypadku zaliczanie kolejnych miejsc na podium. W Białymstoku udało się mu sięgnąć po brązowy medal w kategorii chłopców w wieku 9-10 lat. W połowie stawki, w tej samej kategorii, uplasował się Jan Chadukiewicz, który podobnie jak swój młodszy brat Miłosz, debiutuje na wyścigach kolarskich. Najbardziej utalentowana młoda kolarka z SKK Sokół – Nikola Gliniecka – nie pozostawiła złudzeń rywalkom i pewnie wygrała w swojej kategorii wiekowej, jak i w kategorii Open. Młoda zawodniczka wyjechała więc z Białegostoku z dwoma złotymi krążkami.

Te wszystkie osiągnięcia najmłodszych kolarzy zaowocowały drugim miejscem w klasyfikacji drużynowej na dystansie mini. Najszybciej spośród zawodników SKK Sokół z dystansem półmaratonu poradził sobie Marcin Rećko. Zajął on 48. miejsce Open, a w swojej kategorii Junior był 7. Ernest Greś był w “generalce” nieco niżej od Marcina, mimo to udało mu się sięgnąć po srebro w kategorii Orlików. Wśród kobiet swoją wysoką dyspozycję potwierdziła Anna Jarosz. W Białymstoku wywalczyła trzecie miejsce w kategorii Kobiety Junior. Najwyżej sklasyfikowany spośród zawodników SKK startujących w półmaratonie w kategorii młodzik był Dawid Żygieło, który stanął na najniższym stopniu podium. Piąte miejsce wywalczył Radosław Struczewski a 9. – Sebastian Sawoń. Najstarszy z zawodników SKK – Karol Giełda – dojechał do mety na 37. pozycji w swojej kategorii.

– Marcowa aura zmusiła sztab szkoleniowy do modyfikacji rocznego planu treningowego SKK i treningi rowerowe na świeżym powietrzu odbywały się sporadycznie, o wiele więcej czasu niż zakładano przeznaczono na treningi zastępcze. Jednak wszyscy w regionie mieli podobne warunki, trzeba więc powiedzieć, że na tle konkurencji wypadliśmy bardzo dobrze. Forma jeszcze nie jest najwyższa, ale o to właśnie chodzi, aby szczyt możliwości wysiłkowych przypadł na imprezy docelowe, jak na przykład na czerwcowe Mistrzostwa Polski – mówił Piotr Kirpsza, trener SKK Sokół.

Kolejne zawody z cyklu Maratonów kresowych odbędą się dopiero 24 czerwca w Międzyrzeczu Podlaskim. Tymczasem najprawdopodobniej na początku maja w Sokółce zostanie rozegrany wyścig kolarski w formie czasówki.

Mariusz Bykowski
Zdjęcia autorstwa Marka Kulikowskiego

Skip to content