Niebiesko w Boguszach

28 marca 2018 roku był w Szkole Podstawowej w Boguszach wyjątkowy i niezapomniany, bo… niebieski.

Nauczyciele i uczniowie ubrani „na niebiesko” włączyli się w ogólnopolską kampanię „Polska na niebiesko” Fundacji JiM, by w ten sposób hucznie obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Zdjęcie grupowe

Uczennice klasy VII, Martyna i Aleksandra, przeprowadziły na temat autyzmu ciekawe zajęcia wzbogacone prezentacją multimedialną, bazując na materiałach udostępnionych przez Fundację JiM. Osoby uczestniczące w spotkaniu mogły, chociaż przez chwilę, poczuć się tak, jak ich koledzy i koleżanki dotknięci tym zaburzeniem. Dzięki ćwiczeniom i zaprezentowanym filmom przekonały się, jak trudno postrzegać świat, gdy zmysły są wprowadzane w błąd. Okazało się, że hałas, zapach, dotyk nieprzyjemnych materiałów mogą przyczynić się do trudności z prawidłowym odbieraniem informacji, nawet u ludzi zdrowych.

Dlaczego przyłączyliśmy się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu? Odpowiedź jest prosta – autyzm diagnozuje się już u 1 na 100 dzieci, nie można go wyleczyć, dotyka wielu obszarów życia i zaburza prawidłowy rozwój, a jego przyczyny do dzisiaj są nieznane. Został uznany przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy czy AIDS. Czy to nie są wystarczające powody, by poszerzać swoją wiedzę i na każdym kroku wspierać każdego, kto boryka się z tak poważnymi trudnościami?

Autyzm to ogromny problem społeczny. Dlatego uważamy, że każdy człowiek powinien posiadać przynajmniej podstawowe informacje na temat tego zaburzenia, bo pozwoli to na zrozumienie i tolerancję wobec osób z autyzmem.

SP w Boguszach

Skip to content