Międzynarodowy Dzień Poezji z panią Krystyną Gudel

21 marca prócz wyczekiwanego przez wszystkich pierwszego dnia wiosny, obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Poezji. W związku z tym, 22 marca 2018 r. Filia Biblioteczna Nr 2 Biblioteki Publicznej w Sokółce oraz Filia Biblioteczna w Starej Kamionce zorganizowały dwa spotkania autorskie z panią Krystyną Gudel.

Krystyna Gudel z dziećmi

Krystyna Gudel jest emerytowaną nauczycielką nauczania zintegrowanego oraz języka polskiego. Przez wiele lat pracowała w Szkole Podstawowej w Zabielu oraz Zespole Szkół w Jaświłach. Mieszka z rodziną w Suchowoli. Jest autorką wierszy dla dzieci i dorosłych zgromadzonych w tomikach: „Sądy pozostawione”, „Stopy na ścieżkach”, „Tam się urodziły tęsknoty”, „Stąd”. Stworzyła również przewodnik po gminie Suchowola pt. „Pomiędzy wschody, a zachody wpisana”. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich.

Najnowsza książka pani Krystyny Gudel „Historie pazurem wojny kreślone” jest zapisem fragmentów relacji, przede wszystkim z okolic Suchowoli, dziewcząt i młodzieńców okresu okupacji niemieckiej.

W dwóch spotkaniach wzięli udział uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce oraz przedszkolaki z grupy Kubusia Puchatka z Przedszkola Nr 3 w Sokółce. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z poezją Pani Krystyny, którą z chęcią im zaprezentowała. Były to wiersze głównie dotyczące tematyki wiosennej. Dzieci w trakcie spotkania wzięły udział we wspólnej zabawie, odgadywaniu zagadek oraz wspólnym liczeniu.

Wielkie zainteresowanie wzbudziła kolekcja ołówków, przywiezionych z różnych zakątków świata. Każdy mógł je obejrzeć i zapytać właścicielkę o jego ciekawą historię. Starsze dzieci wzięły udział w warsztatach dotyczących tworzenia haiku. Już po chwili wytężonej pracy powstały piękne wiersze, które można było zaprezentować reszcie grupy. Największą niespodziankę sprawił uczniom wiersz napisany przez p. Krystynę, w którym to każdy z uczniów stał się jednym z bohaterów. Otrzymany pamiątkowy egzemplarz stał się bezcenną pamiątką.

Marta Bielska

Skip to content