Podsumowanie lutego w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce

Luty w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce był miesiącem bogatym w zajęcia czytelniczo-edukacyjne.

Zajęcia w Kamionce

Pierwszą okazją do spotkania był obchodzony 17 lutego Światowy Dzień Kota. W obchodach tego niezwykle miłego dnia wzięły udział dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego oraz klasy zerowej tutejszej Szkoły Podstawowej. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Miauczy kotek: miau!”. Dzieci miały okazję opowiedzieć o swoich kocich przyjaciołach, o wspólnych zabawach oraz o sposobach opieki nad nimi. Mali uczniowie z wielką chęcią, obejrzeli kocią kolekcję książek zaprezentowanych przez panią bibliotekarkę. Wielu z nich w bajkowych bohaterach odnalazło swoich podwórkowych przyjaciół : )

Po wysłuchaniu jednej z historii pt. „Ciekawski kotek” dzieci chętnie wzięły udział w dyskusji oraz wykonały zadania przygotowane przez panią bibliotekarkę Martę Bielską. Z miłości do ukochanych zwierzątek oraz z okazji zbliżających się Walentynek najmłodsi z pomocą pań wychowawczyń: p. Ewy Lewoniewskiej oraz p. Danuty Szumińskiej wykonały piękne serduszkowe laurki. W trakcie zajęć nie mogło zabraknąć wspólnej zabawy. Dzieci wzięły udział grach z chustą animacyjną, jednak najwięcej radości sprawiła zabawa w kotka i myszkę : ) Spotkanie było częścią cyklu “Książka moim przyjacielem”. Zajęcia odbyły się w sali Wiejskiego Klubu Kultury w Starej Kamionce.

Natomiast uczniowie klas I-III mieli okazję wziąć udział w zajęciach z cyklu „Spotkajmy się w bibliotece”, które odbyły się pod hasłem „Bezpiecznie w Internecie”. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej zabawy kłębkiem nici, który dzieci rzucały do siebie nawzajem. W ten sposób powstała sieć, przypominająca sieć pajęczą. Miało to uzmysłowić uczniom, połączenie jakie tworzy  Internet między wszystkimi komputerami na świecie. To właśnie dzięki niemu możemy poszukiwać wiedzy, oglądać filmy, słuchać muzyki czy kontaktować się ze znajomymi. Te i inne skojarzenia uczniowie mieli okazję umieścić na wirtualnej mapie myśli, dostępnej na stronie www.bubbl.us. Było to ciekawe doświadczenie i nowoczesna forma zamiany tradycyjnej, papierowej mapy myśli na wersję elektroniczną.

Dzieci z pomocą prezentacji multimedialnej poznały zagrożenia panujące w Internecie. Chętnie uczestniczyły w rozmowie dotyczącej zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z komputera. Dużą pomocą i ciekawostką okazały się filmiki ze strony http://pl.sheeplive.eu/ , z którymi mieli okazję zapoznać się uczniowie. W pouczający i zabawny sposób zwracają one uwagę na problemy, które mogą czyhać na użytkowników Internetu.

W kreskówkach zostały poruszane taki zagrożenia jak m.in.:

  • wykorzystywanie fotografii i nagrań wideo w Internecie
  • dyskryminacja i rasizm w Internecie
  • prześladowanie w Internecie – cyberstalking
  • wyłudzanie danych osobowych i informacji majątkowych – phishing
  • wirtualne przyjaźnie
  • cyberprzemoc
  • uzależnienie od gier komputerowych

Podsumowując zajęcia uczniowie wspólnymi siłami stworzyli netykietę, którą powinni posługiwać się w Internecie unikając zachowań ryzykownych. Otrzymali również od p. bibliotekarki Marty Bielskiej spis przyjaznych dla dzieci stron internetowych oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne zajęcia w marcu.

Marta Bielska
Filia Biblioteczna w Starej Kamionce

Skip to content