Dominacja narciarek z Malawicz Dolnych i Starej Kamionki

Na podium

13 lutego 2018 roku w Lesie Pietrasze w Białymstoku odbyły się Igrzyska, Gimnazjada i Licealiada Województwa Podlaskiego w Narciarstwie Biegowym.

Na dobrze przygotowanej trasie dziewczęta i chłopcy ze szkół podstawowych (klasy szóste i młodsze) rywalizowali dwukrotnie na dystansie 1,25 km stylem klasycznym oraz stylem dowolnym. Natomiast klasy siódme i gimnazjalne na dystansie 1,25  km stylem klasycznym i 2,5 km stylem dowolnym. O miejscu indywidualnym zawodnika decydowała suma czasów z obu biegów. Do klasyfikacji drużynowej liczonych było pięć najlepszych wyników osiągniętych przez zawodników z danej szkoły podstawowej oraz cztery z klas siódmych i klas gimnazjalnych, których klasyfikacja była wspólna.

Po raz pierwszy w historii sokólskiego narciarstwa biegowego Igrzyska Województwa Podlaskiego wygrała indywidualnie Elżbieta Łowczecka ze Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych zdecydowanie pokonując zawodniczki z narciarskich, sportowych szkół z Supraśla i Białegostoku. Tuż poza podium po ciężkim boju  stanęły Zuzanna Czabatorowicz SP Malawicze – 4 miejsce, Kasia Rećko SP Stara Kamionka 5 miejsce oraz Magda Ignatowicz SP Malawicze 6 miejsce. W kategorii dziewcząt szkół podstawowych startowało 44 zawodniczki. Rewelacyjnie pobiegły najmłodsze dziewczynki Maria Borys (3 klasa) i Oliwia Borys (2 klasa) , dzięki którym po raz drugi z rzędu narciarki z Malawicz zdobyły wicemistrzostwo drużynowo pokonując Sportową Szkołę Podstawową z Supraśla ulegając jedynie  nieznacznie SP nr 32 z Białegostoku. Tuż poza podium  – 4 miejsce przypadło dziewczynkom SP w Starej Kamionce startującym w składzie: Kasia Rećko, Ula Kucharewicz, Angela Płońska, Dominika Nowak i Ula Szomko.

W kategorii chłopców klas VII i gimnazjów reprezentacja SP w Starej Kamionce wywalczyła drużynowy brąz. Na ten sukces dzielnie zapracowali: Dawid Biziuk, Kacper Snarski, Mateusz Kucharewicz i Łukasz Pawełko. Natomiast dziewczynki ze Starej Kamionki w tej kategorii były piąte, w składzie: Weronika Czeremcha, Anna Szomko, Natalia Paszko, Weronika Buczyńska i Natalia Raczowska.

Swoje wybitne umiejętności narciarskie zaprezentowała Julia Zajczyk z klasy siódmej SP w Malawiczach, która w kategorii łącznej klas siódmych i gimnazjów wywalczyła 7 lokatę, w samych klasach siódmych byłaby pierwsza. Na najniższym stopniu podium stanęły też reprezentantki PG nr 3 w Sokółce zdobywając 3 miejsce drużynowo. Było to zasługą Natalii Fiedorec, Kamili Rećko, Moniki Szomko i Natalii Borys. Docenić trzeba pozostałe zawodniczki z Malawicz i Starej Kamionki m.in.: Klaudię Birkos, Ewę Gieniusz, Justynę Szyszko, Kingę Nowosada, które dzielnie walczyły o jak najlepsze miejsca.

Wszystkim zawodnikom należą się gromkie brawa i wielki szacunek za ogromne poświęcenie i sportową walkę promującą nie tylko swoje szkoły ale również Sokółkę na arenie wojewódzkiej.

W najbliższy weekend najlepsze narciarki (Julia Zajczyk, Weronika Czeremcha, Elżbieta Łowczecka, Kasia i Ewa Rećko, Zuzia Czabatorowicz i Magdalena Ignatowicz) będą walczyć o medale Mistrzostw Polski Uczniowskich Klubów Sportowych w Tomaszowie Lubelskim. Trzymajmy kciuki.

Trener narciarek Piotr Zaręba

Skip to content