Jak dobrze pomagać innym

Już po raz trzeci w Sokółce odbyła się Gala Wolontariatu. Zorganizowano ją w sobotę 2 grudnia 2017 roku w kinie „Sokół”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Zdjęcie grupowe

-Pamiętajcie, że dobro zawsze wraca – powiedziała do zebranych Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Wśród osób, które tego dnia pojawiły się w kinie byli m.in.: Poseł na Sejm Mieczysław Kazimierz Baszko, Imam z Bohonik Aleksander Bazarewicz, Prezes zarządu Fundacji SFL Maria Talarczyk, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sokółce Marlena Radkiewicz, Dyrektorzy sokólskich szkół i przedszkoli, a także koordynatorzy i sympatycy wolontariatu.

Galę rozpoczął występ wychowanków sokólskiego Przedszkola nr 2. Po programie tanecznym dzieci zaśpiewały „Hymn sokólskich wolontariuszy”. Oto jego fragment:

„Jak dobrze nam pomagać innym.
Uśmiech i radość zawsze nieść.
Szlachetnym sercem i uczynnym
łańcuch dobroci wspólnie pleść”.

Podczas gali rozstrzygnięto konkurs „Sokólskie Barwy Wolontariatu”. W kategorii wolontariat grupowy – przedszkola zwyciężył Klub Wolontariuszy z Przedszkola nr 5. Wyróżnienia trafiły do Przedszkoli nr 1 i 2. W kategorii wolontariat grupowy – Szkoły Podstawowe nagrodę otrzymała SP w Starej Kamionce. Wyróżnienia przypadły w udziale SP w Malawiczach Dolnych i SP w Geniuszach. Natomiast w grupie szkół ponadpodstawowych zwyciężyli wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce. Wyróżnienie otrzymali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce.

Następnie nagrodzono zwycięzców kategorii wolontariat indywidualny. Nagrody trafiły do Ewy Rajżewskiej – Bieszczad i Elżbiety Szomko.

Ewa Rajżewska – Bieszczad to współczesna aktywistka, animatorka, wolontariuszka, społecznik i kreatorka. Pani Ewa jest inicjatorką wielu działań na rzecz wspólnoty, troski o naturę i tradycję oraz podtrzymywania i pielęgnowania uniwersalnych wartości. Jest pasjonatką fotografowania oraz miłośniczką starej fotografii, którą udostępnia na stronie internetowej, zwracając uwagę na nieprzemijające piękno rodzinnych stron. To niestrudzona i kreatywna rzeczniczka Fundacji Vita Canis i schroniska dla zwierząt w Sokółce. Umieszcza reportaże w lokalnych mediach, przyciąga wolontariuszy i odwiedzających akcjami typu „Rozpocznij wakacje z psem”, poszukuje sponsorów poprzez cykliczne organizowane licytacje dobroczynne. Była inicjatorką zaangażowania lokalnych przedsiębiorców i samorządowców do pomagania zwierzętom. W ten sposób powstał bazarek „Lokalnie znani zwierzętom oddani”. Pani Ewa ceni sobie zajęcia z dziećmi. Wraz ze Szkołą Podstawową w Starej Kamionce współorganizuje wiele inicjatyw, m.in. konkurs „Moja Mała Ojczyzna”. Prowadzi bazarek dla chorego dziecka spod Janowa. Zaangażowała się również w prowadzenie zajęć jogi dla dzieci w ramach akcji Biblioteki Publicznej pt. „Egzotyczne klimaty w bibliotece”. Promuje wolontariat, prowadząc zajęcia „Mój przyjaciel pies”. Dwa razy do roku aktywnie uczestniczy w zbiórce żywności dla potrzebujących z ramienia Caritas. Organizuje zajęcia, podczas których młodzi ludzie poznają historię i kulturę muzułmańską, uczą się tolerancji i dialogu międzykulturowego. Od trzech lat administruje na Facebooku stronę Stara Kamionka Synergia, promując piękno społeczności w której żyje. Pracuje w Radzie Sołeckiej. Jest gorącą orędowniczką podejmowania zbiorowych działań na rzecz dobra wspólnego. Stara się zahamować ekspansję kopalni żwirowych, aby nie doszło do całkowitego i nieodwracalnego zniszczenia naturalnego środowiska i przyrody sokólskich wsi. Co roku wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Działania Pani Ewy integrują lokalną społeczność, jednoczą wokół wspaniałych spraw. Uczą solidarności, wrażliwości i empatii. Przekonują, że warto być razem i dbać o siebie nawzajem, że warto być wolontariuszem.

Elżbieta Szomko od lat organizuje i promuje działania wolontariackie. Z pasją i zaangażowaniem niesie pomoc innym. Pani Elżbieta swój wolny czas poświęca na działania służące poprawie warunków życia osób niepełnosprawnych. Uważa, że wolontariat nigdy nie przemija i zawsze jest czas oraz potrzeba pomocy drugiemu człowiekowi. Elżbieta Szomko w latach 2015 – 2017 organizowała i współorganizowała różnorodne działania wolontariackie w ramach przedsięwzięcia „Przystanek Nadzieja”. Były to m.in. warsztaty („Pomysł na przyszłość”, „Bombki metodą karczochową”, warsztaty plastyczne z niepełnosprawną malarką Grażyną Horosz, warsztaty kulinarne), spotkania integracyjne („Inni, a jednak tacy sami”), spotkania grupy wsparcia. Organizowała również akcje „Podziel się zabawką” i „Nakrętki dla Anety”.

Podczas gali wręczono również nagrodę w kategorii wolontariat grupowy – organizacje pozarządowe. Trafiła ona do Fundacji Vita Canis.

Zaszczytny tytuł Wolontariusza Roku 2017 otrzymała Lila Asanowicz. Pani Lila bardzo dużo czasu poświęca na działania non-profit w sokólskim środowisku. Aktywnie uczestniczy we wszystkich przedsięwzięciach Sokólskiej Sieci Wolontariatu. Dzieli się swoim doświadczeniem i pomysłami. W sieci wolontariatu reprezentuje Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Bohonikach oraz Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, w którym jest znana z organizacji wielu wycieczek turystycznych, krajowych i zagranicznych. Organizuje również wyjazdy do teatru w Grodnie, do Opery w Białymstoku. Jako członek UTW i jednocześnie Prezes Związku Tatarów RP/ Oddział Bohoniki organizuje współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Jest inicjatorką wielu projektow na rzecz rozwijania tolerancji i dialogu międzykulturowego. Dzięki jej współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael członkowie UTW wyjeżdżają na coroczne koncerty Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor – Kolor i Dźwięk. Od niedawna Pani Lila pełni funkcję redaktora portalu podlaskisenior.pl. Wolontariuszka Roku wyznaje zasadę, że więcej można osiągnąć dzięki współpracy niż rywalizacji.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni wolontariusze otrzymali upominki od Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej. Pani Burmistrz podziękowała również Prezes Stowarzyszenia „Barka” Krystynie Stefanowicz – organizatorce gali wolontariatu. Krystyna Stefanowicz odebrała też podziękowania od Posła Mieczysława Kazimierza Baszko.

W przygotowaniu gali pomogli wolontariusze z „Barki”.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content