Raz na ludowo

Andrzejki 2017 w Starej Kamionce

Czy wieczór z 29 na 30 listopada ma w sobie magię pozwalającą przepowiadać przyszłość? Tego nie wiemy, wiemy jednak na pewno, że jest to idealna okazja do spotkań i wspólnych zabaw.

Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce obchodziła wigilię imienin Andrzeja, 30 listopada 2017 r. w samo południe. Cała społeczność szkolna zgromadziła się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, aby rozpocząć pełen emocji dzień andrzejkowy. Zjawili się również zaproszeni goście: Burmistrz Sokółki – Pani Ewa Kulikowska, lokalna telewizja – Sokolka TV, a także rodzice.

Dzieci uczęszczające do klasy trzeciej postanowiły zaprezentować swoje umiejętności taneczne pod kierunkiem pani Katarzyny Rabiczko. Wykonały taniec z Górnego Śląska – „Grozik”. Uczniowie klasy VI przygotowali program artystyczny pod kierunkiem pani Anny Rećko. Przedstawienie wiązało się ściśle z hasłem tegorocznych Andrzejek. Występ uczniów miał na celu przypomnienie tradycji związanych z  obchodzonym świętem. Dzieci prezentowały widowni rekwizyty, które były nieodłącznymi elementami życia codziennego ich babć i dziadków. Należały do nich m.in.: kołowrotek, tkane dywany, sierp, „kostka” słomy,  przyrząd do ubijania masła, świece, lampa naftowa, rzeźby, gliniane misy, drewniane kubki. Młodzież z klas VI i VII ruszyła w ślad za młodszymi dziećmi. „Polka”, „Kujawiak”, a także szwajcarski taniec chodzony – nie są już obce naszym uczniom.

Warto zaznaczyć, że rytm tańca ludowego sprawił, że wszyscy goście ruszyli w ślady dzieci i po niespełna 7 minutach cały parkiet został zapełniony. Kiedy część oficjalna Andrzejek dobiegła końca, uczniowie wraz z wychowawcami oraz rodzicami rozeszli się do klas na poczęstunek przygotowany przez wspaniałe mamy. Nikomu nie zabrakło swojskiej kiełbasy, chleba, a także przepysznych domowych ciast. Kiedy wszyscy najedli się do syta, rozpoczęła się dyskoteka. Uczniowie mieli okazję potańczyć ostatni raz przed rozpoczęciem adwentu. Trzeba zaznaczyć, że skorzystali z niej bardzo ochoczo.

Za przygotowanie imprezy andrzejkowej odpowiedzialni byli: panie Anna Rećko i Ewa Lewoniewska oraz pan Piotr Zaręba.

Anna Rećko, SP w Starej Kamionce


Zobacz również

Skip to content