Narciarki SkiTeamu Sokółka najlepsze w województwie

8 października 2017 w Sokółce odbyły się Otwarte Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Biegach na Nartorolkach. Zawodniczki SkiTeam`u Sokółka zdobyły w tych narciarskich zmaganiach aż 10 medali, w tym 3 złote, 4 srebrne i 3 brązowe!

Mistrzostwa w Sokółce

Zawody rozegrano przy padającym deszczu. Do startu przystąpiło blisko 100 narciarzy z Supraśla, Białegostoku, Siedlec, Augustowa oraz Starej Kamionki i Malawicz. SkiTeam Sokółka wystąpił w bardzo licznym, 21 osobowym składzie. Zawodnicy rywalizowali na trasie długości od 1250 metrów (dla najmłodszych) do 5000 metrów dla najstarszych kategorii. Pomimo bardzo śliskiej nawierzchni i wielu upadkach sokólskie narciarki dzielnie walczyły o każdy metr trasy by stanąć na wymarzonym podium. Nasze maluszki (kategoria juniorki F rocznik 2008 i młodsze) zdecydowanie triumfowały na dystansie 1250 metrów. Bieg ten wygrała Maria Borys przed Oliwią Borys (obie Malawicze), 5 miejsce wywalczyła Patrycja Chomczyk, 7 była Kinga Rećko zaś Jakimik Wiktoria zadowoliła się miejscem 9 – wszystkie Stara Kamionka. Dla najmłodszych dziewczynek był to pierwszy start w zawodach na nartorolkach zakończony wielkim sukcesem.

W kategorii juniorka E (czyli dziewczynki z rocznika 2006-2007) Elżbieta Łowczecka z Malawicz w biegu na 2500 metrów wywalczyła srebrny medal. Natomiast Kasia Rećko (Stara Kamionka) dzielnie wywalczyła trzecie miejsce na podium. Bardzo dobrze wypadła też Dominika Nowak, która była 7, oraz Klaudia Birkos – 14 (obie Stara Kamionka).

W kategorii juniorka D dziewczęta urodzone w latach 2005-2004 rywalizowały na trasie o długości 3750 metrów. Na tym dystansie rozegrała się fascynująca walka o podium między naszymi narciarkami. Julka Zajczyk po dramatycznym pościgu uległa swoim klubowym koleżankom i wywalczyła 3 miejsce. Z 10-sekundową przewagą jako druga na metę zameldowała się Magda Ignatowicz. Złoto i tytuł Mistrza Województwa w tej kategorii wiekowej należy do Zuzi Czabatorowicz, która prowadziła w biegu od startu do mety. Wszystkie wymienione medalistki to zawodniczki Startu Malawicze. Bardzo dobrze wypadła też Ewa Rećko ze Starej Kamionki, która była 5, Weronika Reszuta 7, zaś Weronika Czeremcha na metę dotarła jako 9.

Na tym samym dystansie 3750 metrów rywalizowały juniorki C (rocznik 2001-2002). W biegu tym wystartowała czołówka kraju. Hanna Popko (Hubal Białystok), mistrzyni Polski w biegach narciarskich oraz Rozalia Prokurat Rawa Siedlce ze ścisłej czołówki biegaczek narciarskich. Między innymi w takim towarzystwie przyszło walczyć naszym narciarkom – Natalii Fiedorec, Monice Szomko i Kamili Rećko. Słowa uznania należy skierować do zawodniczki Startu Malawicze, Natalii Fiedorec, która przez 2500 metrów była na prowadzeniu, jednak na ostatnich metrach musiała uznać wyższość rywalek i wywalczyła 3 miejsce na podium. W biegu tym dobrze poradziła sobie Monika Szomko, którą sklasyfikowano na 6 pozycji oraz Kamila Rećko, która była 7.

Bieg juniorek AB (rocznik 2000-2001) na dystansie 5000 metrów też należał do udanych dla naszych narciarek. Wioletta Mozolewska wywalczyła srebrny medal zaś Karolina Szyszko musiała zadowolić się 4 lokatą. W biegu seniorek na tym samym dystansie Ela Sołowiej zajęła 1 miejsce. Toczyła ona walkę sama ze sobą, gdyż do tego biegu nie zgłosiło się więcej zawodniczek…

Organizatorami tej prestiżowej imprezy byli: Uczniowski Klub Sportowy “Orliki” w Starej Kamionce, Uczniowski Klub Sportowy “Start” w Malawiczach Dolnych, Podlaski Okręgowy Związek Narciarski, Podlaska Federacja Sportu. Honorowym patronatem sprawował Starosta Sokólski Piotr Rećko, który ufundował pamiątkowe puchary i dyplomy oraz Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, która ufundowała wszystkim medalistom cenne nagrody rzeczowe. Bardzo miłym akcentem na zakończenie zawodów było wręczenie przez p. Burmistrz trzech pucharów dla najwybitniejszych narciarek z miasta i gminy Sokółka, ufundowanych przez posła na sejm, pana Kazimierza Mieczysława Baszko. Jedną z cennych nagród – nartorolki – ufundował jedyny w Polsce producent nartorolek – firma ROLLSPEED z Ogrodniczek k. Supraśla. W przeprowadzonym losowaniu tej nagrody spośród wszystkich startujących zawodników przypadła ona naszej zawodniczce – srebrnej medalistce Elżbiecie Łowczeckiej.

Jako trener wszystkich sokólskich narciarek za dotychczasowe osiągnięcia i pracę wkładaną na treningach i obozach wytypowałem do tych nagród następujące zawodniczki: Natalię Fiedorec, Julię Zajczyk (obie UKS Start Malawicze) oraz Kasię Rećko z UKS Orliki w Starej Kamionce. Gratulacje i dalej tak trzymać. Jako współorganizator Mistrzostw Województwa Podlaskiego w biegach na nartorolkach w Sokółce składam serdeczne podziękowania dla Starosty sokólskiego Piotra Rećko za ufundowanie pucharów i dyplomów, wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego w Sokółce za okazaną pomoc w przygotowaniu dzisiejszych zawodów, pani Burmistrz Sokółki Ewie Kulikowskiej za ufundowanie cennych nagród, panu posłowi Kazimierzowi Mieczysławowi Baszko za ufundowanie pucharów dla najwybitniejszych sokólskich narciarek, firmie Rollspeed – za ufundowanie nagrody w postaci nartorolek. Wielkie podziękowania należ się sokólskiej Policji za pilotowanie wszystkich biegów, OSiR w Sokółce i Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce za okazaną pomoc techniczną, obsłudze sędziowskiej pod kierownictwem p. Ani Piekarskiej, dla Prezesa Podlaskiego Okręgowego Związku Narciarskiego p. Waldka Leszczyńskiego za pełnienie funkcji komentatora sportowych zmagań. Dziękuję również piekarni pana Szomki z Sokółki, który dostarczył pyszne rogaliki oraz wspaniałym mamom naszych narciarek, które upiekły przepyszne ciasta a w szczególności paniom: Annie Rećko, Krystynie Rećko, Marzenie Rećko, Irenie Ignatowicz, Małgorzacie Borys, Teresie Łowczeckiej, Alinie Borys, Renacie Zajczyk, Katarzynie Taudul, Katzrzynie Reszuta, Marzenie Czabatorowicz oraz nieocenionej Alicji Zaręba za perfekcyjne udzielanie pierwszej pomocy medycznej i pracę w biurze zawodów a także za pyszny jabłecznik. Dziękuję również wszystkim narciarkom za trud i wolę walki w tak trudnych warunkach i życzę dalszych, jeszcze większych sukcesów.

Przed dziewczynkami odrobina roztrenowania by mogły nabrać sił do ciężkiej, narciarskiej pracy na grudniowym obozie przygotowawczym w Czechach.

Piotr Zaręba – Trener


Zobacz również

Skip to content