Na dożynkach w Sokolanach

Są jednym z najpiękniejszych świąt w roku kalendarzowym. Są również niezwykłą okazją do wyrażenia wdzięczności za dary ziemi. W niedzielę 10 września 2017 roku w Sokolanach odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne, na które zaprosili: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sokolanach Ks. Wojciech Tekielak.

Dożyki w Sokolanach

Święto dziękczynienia za plony rozpoczęła uroczysta msza, jaką odprawiono w kościele w Sokolanach. Wokół świątyni ustawiono wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców Kraśnian, Malawicz Dolnych, Bogusz, Bachmatówki, Lebiedzina, Hałego, Wierzchłowiec, Lipiny, Malawicz Górnych, Wierzchjedliny, Starej Rozedranki, Racewa i Poganicy. Nabożeństwu przewodniczył Wikariusz Generalny Ks. Infułat Adam Krasiński. Kazanie wygłosił Ks. Aleksander Dobroński.

Zaszczytną rolę starostów dożynkowch pełnili Beata Raczkowska z Sierbowiec i Andrzej Szumiło z miejscowości Gliniszcze Wielkie.

Pani Beata wraz z mężem Mieczysławem od 1991 roku prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 46 ha, specjalizujące się w hodowli zwierząt z wiodącą produkcją owiec i bydła opasowego. Owce rasy wrzosówka z gospodarstwa Państwa Raczkowskich są corocznie wystawiane na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie i Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu, uzyskując tytuły czempiona i wiceczempiona. Pani Beata jest magistrem geografii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 28 lat pracuje jako nauczyciel w szkołach na terenie sokólskiej gminy.

Andrzej Szumiło prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Gliniszcze Wielkie wraz z żoną Agnieszką i trójką dzieci. W 1988 roku przejął po rodzicach gospodarstwo o powierzchni 16 ha, które systematycznie powiększał i unowocześniał. Obecnie zajmuje ono powierzchnię około 60 ha i specjalizuje się w produkcji roślinnej. Pracę w rolnictwie Pan Andrzej łączy z pracą w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce, gdzie uczy przedmiotów zawodowych oraz informatyki.

Na zakończenie mszy Ksiądz Wikariusz poświęcił wieńce dożynkowe. Następnie dożynkowy korowód przeszedł z kościoła na plac za świątynią. Właśnie tutaj odbył się festyn pn. Święto Wsi – „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, zorganizowany w ramach projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Wydarzenie miało na celu zapoznanie uczestników imprezy z potencjałem naszego regionu, dziedzictwem kulturowym i kulinarnym.

Wśród uczestników dożynkowego festynu byli: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcami Burmistrza Adamem Kowalczukiem i Antonim Stefanowiczem oraz Sekretarz Sokółki Adam Łajkowski, Posłowie na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko i Dariusz Piontkowski, a także Przewodniczący Rady Miejskiej w Sokółce Daniel Supronik wraz z Radnymi, Wójt Janowa Czesław Kiejko, Komendant Placówki Straży Granicznej w Krynkach kpt. Adam Kazimierczak, przedstawiciel Komendanta Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy major Piotr Horsztyński, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce bryg. Dariusz Łukaszewicz, Komendant Straży Miejskiej w Sokółce Ryszard Kozioł, Dyrektor Departamentu Zdrowia Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Katarzyna Zajkowska, Dyyrektor Oddziału Wojewódzkiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku Jerzy Maciej Kraszewski, Dyrektor Departamentu Organizacji i Kadr w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Agnieszka Zdrojewska , sołtysi i rolnicy z terenu sokólskiej gminy oraz dyrektorzy i kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych i delegacja ze Starostwa Powiatowego w Sokółce.

Do organizatorów dożynek w Sokolanach okolicznościowe pisma skierowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz oraz Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski.

Zebranych powitała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Pani Burmistrz podziękowała osobom pracującym na rzecz rolnictwa, wszystkim gospodarzom, którzy zapewniają nam chleb powszedni.

Niech Wam wszystkim Bóg błogosławi – podkreśliła Pani Burmistrz.

Z okazji rolniczego święta, Burmistrz Ewa Kulikowska – w podziękowaniu za wzorowe prowadzenie gospodarstw rolnych – wyróżniła: Jolantę i Marka Chociejów z Plebanowiec, Wiesława i Dorotę Sańko z Sokolan, Krzysztofa Grzegorza Białousa z Szyndziela, Eugeniusza Wiśniewskiego z Kurył, Justynę Siderską – Gniedziejko z Rozedranki Starej, Piotra Kucharewicza ze Starej Kamionki. Wśród wyróżnionych przez Panią Burmistrz sołtysów znaleźli się: Ewa Lucyna Rećko z Kraśnian, Krzysztof Augustynowicz z Szyszek, Zbigniew Kondrat z Kantorówki. Burmistrz Ewa Kulikowska uhonorowała również Izabelę i Łukasza Ancypów z „Karczmy i Sklepu Pod Sokołem” za uzyskanie tytułu Mistrza Podlaskiej Agroligi 2017 w kategorii Firmy. Pamiątkowy grawerton od Pani Burmistrz trafił też do Proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sokolanach ks. Wojciecha Tekielaka za pomoc w organizacji dożynek oraz prowadzenie ogrodu sakralnego przy kościele. Podziękowanie za pomoc przy organizacji dożynek otrzymali także Ewa i Darek Repucha.

Błogosławieństwo i wspólne dzielenie się dożynkowym chlebem poprzedził występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki wraz z mażoretkami. Na scenie zaprezentowały się również: Zespół Regionalny „Jemioła” i Kapela „U Mundka” z Sokólskiego Ośrodka Kultury, Zespół Śpiewaczy z Gminnego Ośrodka Kultury w Krynkach, Zespół „Cygańskie Serca” z Igrył. Były też warsztaty tańców tradycyjnych z Kapelą Pauli Kinaszewskiej, a także warsztaty tańca romskiego połączone z degustacją „kociołka cygańskiego”.

W trakcie dożynek zorganizowano pokaz STIHL TIMBERSPORTS. Przeprowadzono również konkurs dla sołectw „Słodycz Sokólszczyzny” na najsmaczniejsze ciasto z jabłkami, do którego zgłoszono 25 wypieków. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Kamionka Nowa, drugie – Drahle, trzecie – Kantorówka, natomiast czwarte – Nowa Rozedranka. Wyróżnienia trafiły do: Kraśnian, Zawistowszczyzny, Zaśpicz, Miejskich Nowin, Smolanki, Jałówki, Wierzchłowiec, Wierzchjedliny, Szyndziela – Gilbowszczyzny, Kundzicz, Igrył.

Podczas festynu rozegrano też Turniej Sołectw. Zwyciężyła drużyna z Woronian. Drugie miejsce zajęła Stara Kamionka, a trzecie – Zaśpicze. Czwarta lokata przypadła w udziale Starej Rozedrance.

Uczestnicy dożynek mieli okazję spróbować produktów od lokalnych wytwórców, w tym klinka dąbrowskiego, sera korycińskiego i sera suszonego podlaskiego – wpisanych na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Swoje stoisko miał Departament Zdrowia Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, gdzie każdy mógł zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi. Na konkurs z nagrodami zaprosili pracownicy KRUS-u.

Pani Burmistrz Ewa Kulikowska dziękuje za współpracę Panu Andrzejowi Kirpszy Przewodniczącemu Komisji Rolnictwa Rady Miejskiej w Sokółce oraz Pani Halinie Rećko “nieformalnej szefowej sołtysów z gminy Sokółka”.

Współorganizatorami dożynek w Sokolanach byli: Sokólski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content