Wielokulturowość w poezji

25 sierpnia w kinie Sokół odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Szukamy talentów – wielokulturowość w poezji” zorganizowane przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki.

Wielokulturowość w poezji

Zgromadzonym gościom zaprezentowana została poezja żydowska i romska. Pani Lucy Lisowska – Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska Izrael Przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na Białystok i woj. podlaskie – przybliżyła postać poetki, prozaiczki i literaturoznawczyni Anny Frajlich, która od 1970 roku mieszka w Nowym Yorku i od wielu lat prowadzi zajęcia z literatury polskiej XIX i XX wieku oraz z języka polskiego na Columbia University.

Następnie młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce i absolwenci tejże szkoły recytowali wiersze z kilku tomików Anny Frajlich.

W trakcie drugiej części spotkania Pan Wojciech Januszkiewicz zapoznał uczestników z postacią Karola Parno Gierlińskiego –  romskiego rzeźbiarza, poety, prozaika, działacza społecznego, twórcy pierwszego w Polsce elementarza dla dzieci romskich „Miri szkoła – Romano elementaro”. Nagranie z wywiadu z romskim poetą było przeplatane czytaniem jego wierszy przez młodzież. Następnie Pan Wojciech czytał wiersze swojej żony Iwony Januszkiewicz. Prezentacja poezji romskiej zakończyła się wysłuchaniem kilku piosenek w wykonaniu Pani Januszkiewicz.

Po prezentacji uczestnicy spotkania udali się do holu kina na degustację smakołyków kuchni żydowskiej i romskiej.

Współorganizatorami projektu są: Biblioteka Publiczna w Sokółce, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce i Sokólski Ośrodek Kultury.

Projekt  ”Szukamy talentów – wielokulturowość w poezji”- który jest naturalną kontynuacją poprzednich działań na rzecz wielokulturowości sokólszczyzny – został dofinansowany z programu Działaj Lokalnie X 2017,  współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Fundację SFL i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Katarzyna Bułkowska


Zobacz również

Skip to content