Żeglarze rozpoczęli sezon

W dniach 13-14 maja 2017 r. Klub Żeglarski “Żagiel” Sokółka zorganizował na Zalewie Sokólskim II Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Sokółki w ramach Podlaskiej Ligi Żeglarskiej.

Regaty w Sokółce

Były to pierwsze zawody wchodzące do cyklu 9 imprez, które przez cały sezon żeglarski będą się odbywały na akwenach naszego województwa (Zalew Sokólski, Jezioro Necko, Jeziora Rajgrodzkie, Jezioro Wigry, Zalew Siemianówka).

13 maja, od wczesnych godzin porannych, zaczęły przybywać załogi z: Białegostoku (2 załogi), Augustowa (2 załogi), Michałowa (1 załoga) oraz Suwałk (1 załoga). Zagościła u nas ścisła czołówka Omegowców z województwa podlaskiego. Klub Żeglarski „Żagiel” Sokółka wystawił do regat 4 jachty. Regaty odbyły się w klasie Omega Standard. Są to jachty otwarto pokładowe typu slup, o długości całkowitej 6,20m i powierzchni żagli 15m kw.

W sobotę 13 maja od godz. 8:00 rozpoczęto przyjmowanie zgłoszenia do regat. Dla uczestników regat przygotowane były koszulki okolicznościowe. O godz. 10:00 pod masztem banderowym odbyło się uroczyste otwarcie regat.

Komandor Klubu Ryszard Bronowicz serdecznie przywitał zawodników życząc im udanych startów, przyjemnego pływania i wygranych wyścigów. Przebieg regat był na bieżąco komentowany przybyłym gościom przez Sławomira Sawickiego, który prezentował widzom przybyłe załogi, podstawowe zasady regat oraz sytuację na wodzie. Sędzią Głównym był Michał Kalinowski z Ełku, sekretarzem Katarzyna Czarniecka – członkini sokólskiego klubu. Start do pierwszego wyścigu odbył się o godzinie 11:00. Regaty zostały rozegrane według Przepisów Regatowych ISAF 2017-2020 oraz z przepisami klasowymi jachtów uczestniczących w regatach. Nad bezpieczeństwem regat czuwał na motorówce Jarosław Bajeński w asyście Andrzeja Borowskiego oraz ratownika z OSiR Sokółka. Statkiem komisji regatowej był jacht Bez-Cztery pod dowództwem Antoniego Brzezińskiego. Regaty zaszczycili swoją obecnością dziennikarze z lokalnych mediów. Dodatkowo była możliwość śledzenia regat on-line poprzez kamerę, która obejmowała większą część trasy regat.

Pierwszego dnia rozegrano siedem wyścigów. Pogoda była doskonała. Siła wiatru od 2 do 4 w skali Beauforta. Zawodnicy zacięcie rywalizowali o zajęcie jak najlepszej pozycji na starcie, więc nie obyło się bez falstartów. Po zakończeniu pierwszego dnia regat uczestnikom przygotowano posiłek regeneracyjny oraz kawę i herbatę. O godzinie 17-tej na scenie wystąpiły Andrzej Butwiłowski i Przyjaciele z mocną dawką szant. Następnie  o godzinie 19-stej rozgrzewał publikę Zespół Deenim. Widownia bawiła się świetnie, były wspólne śpiewy i tańce. Dzień zakończył grill żeglarski z poczęstunkiem oraz wspólnym szantowaniem :). Podczas wieczornej części zintegrowali się uczestnicy regat wraz z rodzinami oraz przyjaciele z Sokółki.

W niedzielę 14 maja o godzinie 10:00 przy pięknej słonecznej pogodzie, zaczęły się kolejne wyścigi. W tym dniu dominowały emocje i chęć zwycięstwa. Pierwszy bieg był memoriałem Zbigniewa Czarnieckiego, jednego z założycieli Klubu Żeglarskiego “ŻAGIEL” Sokółka, wspaniałego żeglarza, który w tym roku odszedł na wieczną wachtę. Za ten wyścig załoga, która uplasowała się na pierwszym miejscu otrzymała pamiątkową statuetkę oraz nagrody – bieg był liczony do ogólnej punktacji regat. Rozegrane zostały dwa wyścigi przy wietrze od 1 do 3 (w porywach) w skali Beauforta.

O godz. 14:30 odbyło się uroczyste zakończenie regat. Komandor Klubu Ryszard Bronowicz wraz z Zastępcą Burmistrza Sokółki Adamem Kowalczukiem oraz Dyrektorem OSiR w Sokółce Piotrem Rygasiewiczem wręczali uśmiechniętym załogom puchary i dyplomy. Dzięki sponsorom wszyscy uczestnicy regat otrzymali nagrody.

Zawodnicy podziękowali brawami organizatorom oraz sędziemu za sprawne i fachowe przeprowadzenie regat. Natomiast Komandor Klubu Ryszard Bronowicz podziękował zawodnikom za przybycie i uczestnictwo w regatach, zaprosił także na kolejne regaty. Wice Burmistrz Sokółki zadeklarował wsparcie przy organizacji przyszłorocznych zawodów. Pozostały tylko dobre wspomnienia i duma, że członkowie sokólskiego Klubu podołali tak trudnemu wyzwaniu jak organizacja Regat na tak nietypowym akwenie. Do zobaczenia za rok na trzeciej edycji Regat o Puchar Burmistrza Sokółki!

Regaty zorganizowano we współpracy z Burmistrzem Sokółki, Urzędem Miejskim w Sokółce, OSiR w Sokółce oraz dzięki wsparciu partnerów: Inwido Production S.A., Biasona Marek Bruzgo, DECATHLON BIAŁYSTOK, LGD Szlak Tatarski, Sawtech Sławomir Sawicki, NaCzarter.PL Łukasz Moździerski, Łajba Czarter Stefan Nikiciuk, Alior Bank, Jaskółka Sp. z o.o., Serce Polski Dom Rodzinny,  Lody tradycyjne „U Matczaka”, Pub Blues-Rock U Matczaka, Karton Studio Kurs Rysunku i Malarstwa, EKO GRIL Sokółka, Biuro-Serwis, ESENBAD Henryk Jacewicz.

DO POBRANIA: Tabela wyników

Więcej zdjęć do zobaczenia na: https://www.facebook.com/kzzagielsokolka/

Adam Dziurdź

Skip to content