Promowanie czytania poprzez śpiew

Biblioteka Publiczna w Sokółce wraz ze Stowarzyszeniem Uśmiech Dziecka postanowiły promować biblioteki i czytelnictwo poprzez śpiew. Powstała piosenka pt. „Twoja biblioteka”, która pokazuje jak fajne i ważne jest czytanie.

Piosenka o książce

Od lat poszukiwane są metody na to, aby przekonać młodych ludzi, że czytanie książek jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Skutecznych sposobów zachęcania uczniów do czytania jest sporo, jednakże bibliotekarze starają się wymyślać coraz bardziej interesujące formy promocji czytelnictwa wśród najmłodszych.

Z wieloletniej współpracy z przedszkolami i szkołami wiadomo, że małe dzieci bardzo lubią zajęcia z wykorzystaniem muzyki i śpiewu. Śpiewane teksty łatwiej są przez nie zapamiętywane i powtarzane.

Zrodził się więc pomysł, by wykorzystać to do promocji czytelnictwa. Do projektu zaproszono Przedszkole nr 5 w Sokółce. W ramach tej współpracy powstał teledysk do piosenki nakręcony w siedzibie biblioteki w Sokółce oraz w holu przedszkola nr 5.

Głównym celem przedsięwzięcia jest uświadamianie dzieciom i ich rodzicom znaczenia książek w życiu człowieka i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Piosenka „Twoja biblioteka” jest utworem wesołym, rytmicznym i wpadającym w ucho. Jej przesłaniem jest pokazanie dzieciom, że biblioteka jest miejscem przyjaznym i wesołym, a książki to przyjaciele, którzy dostarczają nie tylko wiedzy, książki bawią, zabierają w zaczarowany świat bajek i baśni, rozwijają wyobraźnię, poprawiają humor.

Premiera piosenki i teledysku zaplanowana jest na 3 czerwca 2017 r. podczas Nocy Bibliotek, natomiast w mediach ogólnopolskich i społecznościowych piosenka dostępna będzie od 22 maja. Na naszej stronie piosenkę i teledysk udostępniamy już dziś.

Liczymy, że piosenka „Twoja biblioteka” będzie słuchana w wielu domach i spowoduje wzrost zainteresowania wśród najmłodszych książkami.

Joanna Bienasz
Przemysław Dziaduła


Zobacz również

Skip to content