Zawody na nartorolkach w Augustowie

W sobotę, 6 maja 2017 r. zainaugurowano na Podlasiu sezon biegów na nartorolkach. Sportowe zmagania o mistrzostwo Podlasia w biegach długodystansowych odbyły się w Augustowie pod nazwą „Ski Tour Augustów”.

Uczestnicy rywalizowali na trasie szosowo-rowerowej biegnącej z Augustowa w stronę Lipska na dystansie 5,5 km dla szkół podstawowych, 11 km dla gimnazjów oraz 16,5 km dla szkół ponadgimnazjalnych i 22 km dla seniorów.

Zdjęcie z zawodów

Do sportowej rywalizacji przystąpiło blisko 100 zawodników z Augustowa, Sejn, Gołdapi, Kartuz, szkół sportowych z Białegostoku, Supraśla, szkoły sportowej z Wilna oraz licznej ekipy z Siedlec. W zmaganiach tych nie zabrakło też „SkiTeamu Sokółka”, który wystartował w piętnastoosobowym składzie. Były to dziewczynki z UKS Start w Malawiczach (Natalia Fiedorec, Kamila Rećko, Julia Zajczyk, Zuzanna Czabatorowicz, Magdalena Ignatowicz, Elżbieta Łowczecka, Maria Borys, Weronika Reszuta) oraz z UKS Orliki w Starej Kamionce (Monika Szomko, Katarzyna Rećko, Urszula Kucharewicz, Anna Szomko, Weronika Czeremcha, Dominika Nowak, Ewa Rećko).

Dla wszystkich narciarek był to iście maraton biegowy, gdyż do tej pory startowały na zdecydowanie krótszych dystansach od 1 do 5 km. W biegu gimnazjalnym na 11 km rewelacyjnie wypadła Kamila Rećko (I kl. gimnazjum), która wywalczyła brązowy medal ustępując jedynie starszym zawodniczkom ze szkół sportowych z Supraśla i Wilna. Dobrze wypadła też Natalia Fiedorec sklasyfikowana na 9 pozycji. Tym razem Natalka nie mogła powtórzyć ubiegłorocznego zwycięstwa na tym dystansie z powodu awarii sprzętu podczas biegu. Monika Szomko linię mety przekroczyła jako 10.

W młodszej kategorii szkół podstawowych, startując na dystansie 5,5 km, sokólskie narciarki dwukrotnie stawały na podium. Julka Zajczyk tym razem musiała oddać złoto reprezentantce Cartusji Kartuzy. Niespodziankę zrobiła Zuzia Czabatorowicz z kl.V wywalczając brązowy medal, przegrywając z Julką o 4 sekundy. Czwarte miejsce przypadło uczennicy klasy IV, brązowej medalistce Mistrzostw Polski z września 2016 roku, Kasi Rećko. Bardzo dobrze pobiegły też pozostałe nasze narciarki. Magda Ignatowicz była 5, Ania Szomko 6, Weronika Czeremcha 8, Weronika Reszuta 9, Ula Kucharewicz 10, Ela Łowczecka 11, Ewa Rrećko 13, zaś najmłodsze narciarki Maria Borys kl. II była 18 a  Dominika Nowak kl. III na metę dotarła jako 19. W tej najliczniejszej kategorii startowało 25 uczestników.

Dla wszystkich narciarek był to doskonały, choć bardzo ciężki, sprawdzian wytrzymałości biegowej. Była to lekcja na przyszłość jak trzeba ciężko pracować by być w gronie najlepszych.

Piotr Zaręba

Skip to content