Zaproszenie na wernisaż Barbary Sawickiej

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wernisaż Barbary Sawickiej ph. “Pokonując ograniczenia”,  w dniu 6 kwietnia 2017 r. (w czwartek) o godz. 16:00.

Wystawa Barbary Sawickiej

Barbara Sawicka urodziła się w Jeleniej Górze w woj. Dolnośląskim. Na skutek różnych wydarzeń życiowych wraz z rodziną znalazła się na białostocczyźnie. Pierwszym miejscem zamieszkania była Czarna Białostocka, a od 1975 roku mieszka w Sokółce.

Od zawsze miała tzw. „ciągoty” artystyczne. Niekoniecznie wyrażało się to w malowaniu obrazów. Spełniała się artystycznie wyszywając obrazy i układając bukiety z suchych kwiatów.

W młodości uprawiała sport wyczynowo w UKS Juvenia, potem w Klubie Jagiellonia Białystok. Wyniesione z tego czasu przyzwyczajenia spowodowały, iż w trakcie pracy zawodowej organizowała różnego rodzaju imprezy sportowe i spartakiady.

Obecna wystawa jest konsekwencją pewnego przypadku, który wydarzył się w czasie jej pobytu w Krajowym Ośrodku dla Chorych na SM w Dąbku. Z okazji XX-lecia ośrodka dyrektor poprosił uczestników o wykonanie prac, które potem trafiły na licytację na rzecz ośrodka. Ponieważ pani Barbara zawsze do Dąbka brała ze sobą suche kwiaty, wykonała kompozycję z tychże kwiatów w formie obrazu. Praca spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, który dodał jej energii i pewności siebie, a z czasem chęć tworzenia przerodziła się w pasję. Po dziś dzień w ośrodku w Dąbku wiszą na ścianie obrazy pani Barbary.

Surowce do tworzenia prac uzyskuje głównie ze swojej działki, wycieczek do lasu, na łąki i jeziora. Tworząc obraz łączy różne elementy: kwiaty, kamienie, trawy, tkaniny na wcześniej przygotowanym malarsko podłożu.

Od dłuższego czasu jest prezesem Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce. Jej prace od kilku lat wystawiane są na wojewódzkich przeglądach twórczości artystycznej osób niewidomych i słabowidzących w Białymstoku.

KB


Zobacz również

Skip to content